نماینده مجلس رژیم: روسیه به رژیم ایران هشدار داده که نپیوستن به معاهده ضد پولشویی، عواقبی دارد

یک نماینده مجلس فاش ساخت:  روسیه به ایران هشدار داده در صورت عدم تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف، نمی‌تواند با ایران همکاری اقتصادی داشته باشد، محمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر می‌دهد که لایحه پالرمو از دستور کار این نهاد خارج شده است.

شهاب‌الدین بی‌مقدار، نماینده مجلس گفته است که در صورت عدم تصویب این لوایح، “قیمت دلار افزایش یافته و بر روی همه کالا‌ها اثر می‌گذارد و مشکلات عدیده‌ای در توسعه کشور ایجاد می‌شود”.

این نماینده مجلس گفته است که بانک‌های امارات، کویت و عمان به تجار ایرانی گفته‌اند که باید حساب‌هایشان را ببندند بزودی  صادرات و واردات ما با مشکل مواجه می‌شود.

محمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: چون از زمان طرح این لایحه در مجمع تشخیص بیش از یک سال گذشته است، طبق قانون، مجمع تشخیص نمی‌تواند به آن رسیدگی کند و نظر شورای نگهبان درباره آن حاکم است.

صدر همچنین هشدار داده است که اگر این لوایح تصویب نشود، “همه ارتباطات بانکی ما با دنیا قطع و سرمایه‌گذاری کاملاً در ایران بلوکه می‌شود”.

لایحه پالرمو که درباره جرائم سازمان‌یافته فراملی است، یکی از دو لایحه مهم مرتبط با لوایح اف‌ای‌تی‌اف است که از مهرماه سال گذشته در انتظار تصمیم‌گیری مجمع تشخیص مصلحت است.

محسن مجتهد شبستری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نیز گفته است: اکثر اعضای مجمع تشخیص با تصویب این لوایح موافق نیستند.

مخالفان تصویب این لوایح می‌گویند در صورت تصویب این لوایح فعالیت نهادهایی چون سپاه پاسداران به عنوان پول‌شویی اعلام می‌شود و جمهوری اسلامی نمی‌تواند به گروه‌های شبه‌نظامی مانند حزب‌الله لبنان کمک کند.ودر شرایط کنونی اگر این لوایح تصویب شود، کشورهای دیگر از جزئیات فعالیت‌های اقتصادی حکومت ایران آگاه می‌شوند و کار دور زدن تحریم‌ها دشوار می‌شود.

گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌اف که وظیفه دیدبانی بر شفافیت مالی در نقل‌وانتقال‌های بانکی بین‌المللی، جلوگیری از پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را بر عهده دارد، اواخر مهرماه امسال برای ششمین و آخرین بار به ایران مهلت چهارماهه داد تا لوایح مربوط به کنوانسیون‌های پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را تأیید کند.