نماینده مجلس: شبکه برق رسانی ایران بسیار کهنه است و بودجه لازم برای نوسازی وجود ندارد

خالدی گفت: «وزارت نیرو قبول دارد که سیستم برقی کشور فرسوده و حتی سن بالای پنجاه سال را داشته و از رده خارج شده است، اما برای نوسازی تجهیزات برقی بودجه کافی ندارد

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس هشدار داد که صنعت برق ایران فرسوده گردیده و از پنجاه سال پیش تاکنون بازسازی نشده است کسر بودجه در وزارت نیرو: بحران نوسازی شبکه و نیروگاه‌های پنجاه ساله را به شدت افزایش می دهد.

محمد خالدی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه سخنانش گفت:  وزارت نیرو به شدت با کمبود بودجه برای نوسازی صنعت برق مواجه شده و دولت بودجه لازم را به این وزارتخانه اختصاص نداده‌است.

صنعت کنونی برق ایران متعلق به پنجاه سال پیش است و با توجه به قدمت دیرینه اش با مشکلاتی از جمله   بازدهی کم نیروگاه‌ها، قیمت بالای تولید برق، و فرسودگی خطوط انتقال مواجه است.

وی افزود: هم اکنون «بحث فرسودگی شبکه برق کشور بسیار مهم و جدی است، و یک هشدار است پیشتر اقداماتی به نام فی سبیل الله توسط جهاد سازندگی  انجام می شد  اما  در شرایط کنونی ,  چنین اقداماتی کمرنگ شده اکنون فرسودگی تجهیزات برق و کمبود تجهیزات فنی در برخی از نقاط ما را با تلفات انسانی مواجه می کند ».

خالدی گفت: «وزارت نیرو قبول دارد که سیستم برقی کشور فرسوده و حتی سن بالای پنجاه سال را داشته و از رده خارج شده است، اما برای نوسازی تجهیزات برقی بودجه کافی ندارد.»

وی افزود: دولت حسن روحانی سال گذشته   تعرفه مشترکان عادی را ۷ درصد و تعرفه مشترکان پرمصرف را حدود ۱۶ درصد افزایش داده است.

حمید چیت‌چیان، وزیر سابق نیرو، دوسال پیش گفته بود که شبکه برق کشور حدود ۶۰ درصد از برق موردنیاز مردم را از شرکت‌های خصوصی تولید برق می‌خرد اما وزارت نیرو به دلیل ضرر در فروش برق، توان پرداخت همه

مطالبات نیروگاه‌ها را ندارد و به آنها مقروض است و در پایان فعالیت چهار ساله دولت روحانی ، بدهی از ۳۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفته است  ».

مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق، گفته بود:  «باید نرخ مصرف برق را بالا برد در حال حاضر قیمت تمام شده برق بسیار بیشتر از مبلغی است که از مشترکان اخذ می‌شود و همین منجر به بدهی‌های صنعت برق به بخش تولیدکنندگان و پیمانکاران این صنعت شده و ما نمی‌توانیم توان پرداخت هزینه‌های تولید برق را داشته باشیم.»

در حالیکه رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق بدنبال افزایش نرخ مصرف برق در ایران است رضا اردکانیان وزیر نیرو می گوید ایران ۱۳ سال پیش  تاکنون بالغ بر ۶۵ میلیارد کیلووات ساعت انرژی برق به ارزش ۶ میلیارد دلار به کشور عراق صادر کرده که تاکنون ۵ میلیارد دلار از این رقم دریافت شده است و مبلغ باقی مانده از سوی این کشور هنوز پرداخت نشده است.

یک دیدگاه

Comments are closed.