نماینده مجلس: فشار تحریم ها در ایران ، ده هزار واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی را تعطیل کرد

خبر هفت تپه هم که در سالیان دراز دست بخش خصوصی بوده و الان می خواهند آن را پس بگیرند

محسن دهنوی،  نماینده مجلس در این باره گفت که بر اثر تحریم ها بیش از ۵۰ درصد ظرفیت واحد صنعتی و تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی در حال حاضر تعطیل یا راکد شده و ۲۱ درصد این شرکت‌ها شامل دست‌کم ۹ هزار و ۴۵۰ واحد تعطیل شده است.

این نماینده  مجلس، افزود که اوضاع این شهرک‌ها و صنعت کشور بسیار وخیم و بحرانی است.

او گفت که بیش از ۴۵ هزار واحد صنعتی و تولیدی فقط در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند که  ۲۱ درصد از این شرکت‌ها کاملا تعطیل شده‌اند.

دهنوی تاکید کرد:  ۲۳ درصد از از ۴۵ هزار واحد صنعتی و تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی که شامل نزدیک به ۱۰ هزار و ۳۵۰ واحد است در حال حاضر با ظرفیت زیر ۵۰ درصد فعالیت می‌کنند.

محسن دهنوی همچنین گفت که ۳۰ درصد از این واحدهای صنعتی و تولیدی شامل ۱۳ هزار و ۵۰۰ واحد نیز با  با ۵۰ تا  ۶۰ درصد ظرفیت فعال است.

او افزود:  وضعیت فعالیت واحدهای صنعتی در سایر استان‌ها نیز مشابه تهران است.

سجاد مطلبی، معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی، نیز در این باره گفت: «در این استان دو هزار و ۵۵۰ واحد صنعتی در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی وجود دارد که ۴۰۰ واحد، معادل ۱۷ درصد کل واحدها، در حال حاضر تعطیل هستند ».

همچنین محسن صالحی‌نیا، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، نیز اعلام کرد:  ۱۰ هزار واحد صنعتی و تولیدی راکد در شهرک‌های صنعتی داریم که فاجعه است.

مقام‌های دولت روحانی در این باره می گویند:   کمبود نقدینگی، مشکل در تامین مواد اولیه، اختلاف شرکا، نبود ماشین‌آلات و مشکل فروش را از عوامل  عمده تعطیلی واحدهای صنعتی و تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی عنوان می‌کنند.