نماینده مجلس: «قطعی برق در ایران، حداقل تا یک ماه دیگر ادامه دارد»

در پی قطعی گسترده و پی در پی برق در ایران که به مشکلی حاد تبدیل شده است، مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، امروز دوشنبه، گفت: «ما مسئولیت داریم به مردم بگوییم که این قطعی برق، مختص یک روز یا دو روز نیست. ما دستکم تا یک ماه دیگر این شرایط را خواهیم داشت و لازم است به شکل مناسبی مدیریت و اطلاع رسانی صورت گیرد.»

نخعی از جلسه فوق العاده کمیسیون انرژی مجلس، به منظور بررسی علل خاموشی‌های گسترده اخیر و راهکارهای مدیریت بهینه خاموشی‌ها در روز چهارشنبه این هفته خبر داد.

او افزود: «قطعی های مکرر و خارج از برنامه برق در چند روز اخیر و به دنبال آن قطع آب و بعضا تلفن‌های همراه، مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده است.»

مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس

نخعی در ادامه گفت: «مردم گلایه های به حقی را مطرح می کنند. قطعی‌های چندین ساعت برق، بعضا حدود ۸ ساعت در طول روز، سبب ایجاد مشکلات و نارضایتی مردم شده است.

به گفته این نمانیده، کمیسیون انرژی محلس قرار است به دلیل اهمیت موضوع، صبح روز چهارشنبه هفته جاری، جلسه‌ای با معاونین وزیر نیرو در حوزه برق، مدیرعامل توانیر و معاونین وزیر نیرو در حوزه آب برگزار کند.

بیشتر بخوانید: ایران؛ خاموشی‌های گسترده در راه است!

نخعی ادامه داد: «متاسفانه رکورد مصرف برق در کشور روز گذشته به عدد ۶۶ هزار مگاوات رسید که در هیچ روزی تا حالا چنین تجربه ای نداشتیم. تقریبا بیش از ۱۰ هزارمگاوات بیش از تولید مصرف داریم. توازن بین تولید و مصرف برهم خورده و نیروگاه‌ها به صورت فول تایم در حال کار کردن هستند. تمام برقی که در نیروگاه‌ها تولید می‌شود وارد مدار می‌گردد و کوچک‌ترین مشکلی که به لحاظ فنی به وجود آید سبب مشکل شده و قطعی‌های ناخواسته‌ای را رقم خواهد زد.» او افزود: «شرایط به لحاظ فنی بسیار خاص است.»

قطعی‌های پی در پی و بدون برنامه برق موجب بروز مشکلات و نارضایتی‌های گسترده‌ در ایران شده و شماری از مردم دست به اعتراض زده‌اند. بر طبق فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، دیشب یکشنبه، در تهران، شماری از شهروندان، آشکارا فریادهای «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.