نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه: شکست پایدار داعش در سوریه در گرو تغییر نقش ایران در خاورمیانه است

آقای جفری که از سوی وزارت خارجه آمریکا برای پیگیری سیاست های آن کشور در قبال سوریه تعیین شده است می‌گوید طی چند ماه آینده گروه داعش شکست خواهد خورد

جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه به خبرنگاران گفته شکست پایدار گروه موسوم به حکومت اسلامی داعش در گرو تغییراتی بنیادین در رژیم حاکم بر سوریه و نیز تغییراتی بنیادین در نقش ایران در منطقه خاورمیانه است.

آقای جفری که از سوی وزارت خارجه آمریکا برای پیگیری سیاست های آن کشور در قبال سوریه تعیین شده است می‌گوید طی چند ماه آینده گروه داعش شکست خواهد خورد و متحدان به رهبری آمریکا به زودی آخرین مناطق تحت کنترل داعش را آزاد خواهند کرد.

دیپلمات آمریکایی می گوید حضور نیروهای آن کشور تا زمانی که شکست داعش به یک شکست پایدار و کامل تبدیل شود ادامه پیدا خواهد کرد.

آقای جفری گفته است از منظر ایالات متحده راه رو به جلو در سوریه علاوه بر شکست گروه حکومت اسلامی داعش احیای روند سیاسی و پایان دادن به جنگ مرگبار داخلی سوریه است.

سوریه سالهاست که درگیر جنگی است که نخست با سرکوب شدید اعتراضات عمدتا مسالمت آمیز آغاز شد.

اما آن کشور را به صحنه حضور گروه‌های افراطی مانند حکومت اسلامی ایران و شاخه های القاعده تبدیل کرد هرچند بخش‌های گسترده‌ای از کشور مجددا تحت کنترل بشار اسد درآمده است.

ایران و روسیه مهمترین حامیان حکومت بشار اسد در این جنگ بودند.

ترکیه و کشورهای عربی نیز از گروه‌های مختلفی از شورشیان حمایت کردند.

ایالات متحده برای نبرد با داعش ائتلافی تشکیل داد و در همین زمینه به حمایت از برخی از گروههای مخالف اسد و شبه نظامیان گروه نیروهای دموکراتیک پرداخت.

تهران و مسکو می‌گویند به درخواست دولت مرکزی سوریه و برای نبرد با تروریسم وارد کارزار آن کشور شدند اما ایالات متحده همواره خواستار خروج کامل ایران از سوریه است.

جیمز جفری نیز در جریان سخنان چهارشنبه دیروز بار دیگر این خواسته را مطرح کرده است او در عین حال می گوید از نظر واشنگتن ایران تهدیدی برای هم‌پیمانان آمریکا در منطقه است.

نماینده آمریکا در امور سوریه افزوده هدف نظامیان کشورش این نیست که نیروهای ایرانی را مجبور به خروج از سوریه بکنند ولی این موضوع خود باید از روند صلح جدا شود و در نهایت راهی است که می تواند صلح پایدار را به ارمغان بیاورد.

یک دیدگاه

  1. آمریکا و اسرائیل نباید از روسیه بترسند چون روسیه به اصرار بشار اسد سوریه و ایران نیروهایش را به سوریه آورده است و اسرائیل و آمریکا باید روسیه را چنان بترسانند و با ایجاد تلفات و ضایعات روسها را مجبور کنند تا از نیروهای ایرانی و حزب الله حمایت نکنند و یا آنها را وادار به خروج نیروهایشان بکنند. روسها تحمل تلفات زیاد را ندارند و مثل ملیسویچ زود تسلیم میشوند. آمریکا و اسرائیل باید به کمک نیروهای اطلاعاتی و جاسوس کردها سوریه سیستم های دفاع هوایی روسیه را بزنند و بعد نیروهای ایران و متحدین حزب اللهی آنها را سوریه و عراق و ایران با کارخانه هایشان بمب باران شدید کنند. خواهند دید که حتی جرات نخواهند داشت که یک تیر به سمت اسرائیل برای تلافی بفرستند، اگر که پایگاههای آنها درست و حسابی بمب باران شود و تصوریش را از تلویزیون پخش کنند.

Comments are closed.