نمایندگان ایران- روسیه و ترکیه درباره سوریه در سوچی گفتگو میکنند

دور پیشین نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه با محوریت مساله سوریه در شهر سوچی

مقام های سه کشور منطقه ای که چندیست در حال انجام مذاکره در مورد بحران سوریه هستند بار دیگر گرد هم می‌آیند.

مذاکرات تازه میان ایران- روسیه و ترکیه در روزهای هشتم و نهم مرداد ماه در سوچی برگزار خواهد شد.

وزارت خارجه روسیه یکشنبه دیروز اعلام کرده بود که نمایندگان سه کشور در مورد مسائل مربوط به تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه- مناطق کاهش تنش و مسائل انسانی گفتگو می‌کنند.

خبرگزاری دولتی ایرنا میگوید: معاون وزیر امور خارجه ایران با همتایان ترک و روس خود دیدار میکند.

ایرنا خبر می‌دهد دو هییت از دولت سوریه و مخالفان آن استفان دیمیستورا  نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و همچنین یک ناظر از اردن نیز در سوچی حضور دارند. خبرگزاری تاس نیز حضور ناظر اردنی  را تایید کرده و افزوده که :ایالات متحده تصمیم گرفته به این مذاکرات نماینده ای نفرستد.

خبرگزاری دولتی روسیه تاس می گوید که هیئت روسی را الکساندر لاورنتف نماینده ویژه کرملین در امور سوریه مدیریت می‌کند. حسین انصاری و سادات اونال  نیز مقام‌های ایرانی و ترک حاضر در مذاکرات هستند.

روزنامه حریت چاپ ترکیه روز گذشته به نقل از رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری آن کشور گفته بود: مذاکرات سوچی بر توقف درگیری ها- آغاز کار کمیسیون قانون اساسی و برگزاری انتخابات در سوریه و احیای روند سیاسی متمرکز خواهد بود.

مذاکرات سه کشور در مورد سوریه در حالی انجام می‌گیرد که مذاکرات دیگری نیز با هدف پایان دادن به جنگ داخلی و آغاز یک روند سیاسی  تحت رهبری سازمان ملل متحد در ژنو انجام شده است.

ترکیه نیز یکشنبه دیروز اعلام کرد قصد دارد مذاکراتی را با آلمان- فرانسه و روسیه در اوایل ماه سپتامبر یک ماه دیگر برگزار کند.

آنکارا بدون ارائه جزئیات خاصی گفته این مذاکرات در مورد بحران سوریه و مسائل منطقه ای دیگر انجام میشود.

غرب از اقدامات ایران و روسیه در سوریه انتقاد کرده است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا سوم مرداد ماه در جلسه کمیته روابط خارجی سنای این کشور گفته بود: ایران در حال حاضر با چالش بزرگ اقتصادی مواجه است که ناشی از حمایت پرهزینه اش  از حزب الله لبنان- شیعیان عراق و دولت سوریه و همچنین فعالیت‌هایش در یمن است.