نمایندگان تندرو که نتوانستند دولت روحانی را براندازند، اکنون خواهان استیضاح وزیر دارایی او هستند

با آن که احتمالا به دستور علی خامنه ای، ادامه تلاش نمایندگان تندروی مجلس برای استیضاح حسن روحانی به هدف برکناری او از مقام ریاست جمهوری، یک نماینده مجلس از تهران، به نام احمد نادری خبر داد که شماری از نمایندگان به گردآوری امضا پرداخته اند تا بتوان طرح استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی دولت حسن روحانی را در مجلس شورای اسلامی مطرح ساخت.

امضا کنندگان، یکی از وزیران کلیدی دولت روحانی را متهم می سازند که سیاست هایش در مدیریت بورس اشتباه بوده و سقوط نرخ سهام به اقتصاد کشور بیش از پیش آسیب رسانده و علت آن بی کفایتی فردی بوده که باید اقتصاد کشور را نجات می داد.

حسن روحانی در ماه های اخیر چندین بار به طور سربسته گفته بود که ادامه تحریم های آمریکایی باعث فلج شدن اقتصاد کشور گردیده است. ولی تنروهای حکومت استدلال می کنند که کشورهای اروپایی هنوز همچنان در کنار رژیم یاران قرار دارند و روحانی چگونه می تواند ناتوانی های دولت خود را با این گونه بهانه ها لاپوشانی کند.

احمد نادری نماینده مجلس، در یک پیام توییتری که روز چهارشنبه (دو روز پیش) انتشار داده بود، نوشت که فعالیت برای گردآوری امضا به هدف برکناری وزیر اقتصاد و دارایی رقم خورده، و اکنون می گوید که شمار بیشتری از نمایندگان ، این طرح را امضا کرده اند.

اگر وزیر دارایی دولت حسن روحانی برکنار شود، به تلاش های خود وی برای مدیریت اقتصاد بحران زده حکومت بیش از پیش آسیب می رسد و در حالی که هشت ماه به پایان دوران ریاست جمهوری روحانی باقی مانده، ممکن است دولت او عملا از هم بپاشد.

صعود و سقوط بازار بورس در ماه های اخیر به خاطر آن بود که حسن روحانی می کوشید از این بازار میلیاردها تومان از پس انداز مردم را جذب کند تا شاید به ترتیبی بتواند بخشی از کمبود بودجه خود را تامین کند. ولی این ترفند نیز چندان موثر نیفتاد و پس از آن که نرخ سهام به اوج رسید، سقوط آن به تدریج آغاز گردید و امروز، بحران مالی تازه ای به وجود آورده که نمایندگان تندرو مجلس، گناه آن را متوجه دولت روحانی می دانند و خواهان برکناری وزیر دارایی او هستند، زیرا احتمالا به دستور خامنه ای، روند استیضاح خود روحانی، در حال حاضر منتفی شده است.

روحانی، در سخنان امروز خود ادعا کرد که ساخت مسکن برای مردم، در برنامه ای که “مسکن مهر” نام گرفته و از دوران محمود احمدی نژاد آغاز گردید، به خوبی پیش می رود. او نگفت که دولت وی در طی هشت سال ریاست جمهوری، چند واحد از این آپارتمان ها را به مردم نیازمند تحویل داده است.