«نمایندگان عرب در پارلمان اسرائیل، از اقدامات دفاعی اسرائیل در غزه به انتقاد پرداختند و عملا از ترور عربی جانبداری کردند»

دکتر احمد طیبی نماینده عرب پارلمان اسرائیل که موجب اغشاش در جلسه شد، به دستور رئیس پارلمان، از تالار بیرون برده می شود

در جریان مباحثاتی که روز گذشته (چهارشنبه) در کنست (پارلمان اسرائیل) برگزار گردید، یک جدال لفظی کم سابقه بین شماری از نمایندگان عرب پارلمان با نخست وزیر در گرفت که جلسه را متشنج کرد و رئیس کنست دستور داد که دکتر احمد طیبی یکی از نمایندگان برجسته عرب، به علت ایجاد مزاحمت مداوم علیه سخنرانی نخست وزیر، جلسه را ترک گوید.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، در سخنرانی خود گفت که اسرائیل قاطعانه از موجودیت خود و امنیت شهروندان دفاع می کند. او همچنین گفت که اسرائیل تعرض به جان و امنیت شهروندان را بی جواب نمی گذارد و کسانی که قصد آسیب رساندن به مردم اسرائیل را دارند، از عاقبت خوشی برخوردار نخواهند شد.

اشاره نخست وزیر، از جمله به هلاکت بهاء ابوالعطا از سرکردگان جهاد اسلامی بود که در خانه خود هدف موشک قرار گرفت و کشته شد. این فرد فرمانده عملیات تعرضی جهاد اسلامی در شمال نوار غزه بود که هلاکت او، حمله موشکی سنگین این گروه تروریستی علیه خاک اسرائیل و مردم آن را به دنبال داشت.

هنگام بیان این سخنان از زبان نتانیاهو، چند تن از نمایندگان عرب پارلمان و به ویژه احمد طیبی، با فریادهای بلند سخنان نخست وزیر را نقض کرده و اسرائیل را به کشتار فلسطینی ها متهم ساختند. به دنبال اخطار سوم رئیس جلسه بود، که چون طیبی همچنان به فریادهای خود ادامه می داد، دستور اخراج او از جلسه صادر شد.

برخی از نمایندگان پارلمان، در واکنش به این رویداد گفتند که نمایندگان عرب پارلمان اسرائیل یک بار دیگر ثابت کردند که از گروه های آدمکش فلسطینی علیه اسرائیل جانبداری می کنند و به اسرائیل خرده می گیرند که چرا فردای را که عامل سوء قصد به جان شهروندان اسرائیل و آسیب رساندن به این کشور بوده، مجازات می کند.

از میان ۱۲۰ نماینده پارلمان اسرائیل، ۱۳ تن به فهرست مشترک احزاب عربی تعلق دارند که نام گروه خود را به زبان عربی، این گونه انتخاب کرده اند “جهاد اسلامی تغییر و اصلاح. آن ها در سخنان خود، بارها از سازمان های ترور فلسطینی دفاع کرده و از عملیات دفاعی اسرائیل به خرده گیری پرداخته اند.

وخامت این ماجرا در آن است که بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید که مامور تشکیل کابینه شده، و هنوز موفقیتی در این زمینه نداشته، در مرحله ای می خواست یک دولت اقلیت برپا سازد که احزاب عربی، بدون عضویت در آن، به دولت رای اعتماد بدهند. برخی سیاستمداران، نسبت به چنین اقدامی هشدار دادند که ممکن است احزاب عربی بخواهند در ازای حمایت از چنین دولتی، امتیازات فوق العاده طلب کنند. تصور می رود که از دیدگاه حزب آبی و سفید، چنین احتمالی، کاملا منتفی شده است.

یک دیدگاه

  1. به عربهای فلسطینی فقط باید به چشم مستاجر نگاه شود که دیر یا زود باید به سرزمینهای وسیع و خالی کشورهای عربی نفت خیز مهاجرت کنند؛ و نباید آنها را در اسرائیل صاحبخانه دانست.

Comments are closed.