نمایندگان مجلس : روحانی در حمایت از بایدن عمدا ترخیص میلیون‌ها تن کالا از گمرک به تاخیر انداخت

بیست و یک نمایندۀ مجلس در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی او را متهم کرده‌اند که در جانبداری از جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا عمدتاً مانع از ترخیص و توزیع به موقع میلیون‌ها تن کالای مورد نیاز مردم شده و با این کار “سفره و معیشت مردم” را به “گروگان” گرفته و “تلاطم‌های” جبران‌ناپذیری در بازار ارز و به علیه ارزش پولی به وجود آورده است.

این نمایندگان در نامۀ خود گفته اند که “در ماه‌های اخیر میلیون‌ها تن کالای اساسی علیرغم نیاز شدید اقتصادی کشور و معیشت مردم” بی دلیل در بنادر و انبارهای کشور انبار شده بود، در حالی که دولت توانست همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا طی تنها ده روز و “با حذف کد رهگیری تامین ارز”  چهار میلیون تن کالای اساسی را به طور ناگهانی ترخیص کند.

آنان در این نامه  از حسن روحانی پرستیده اند “که چرا وظایف چند ماهه دولت که نیازمند اراده مجریان بوده تنها طی چند روز آنهم دقیقا منطبق با زمان بندی انتخابات آمریکا با عجله و حتی در روز تعطیل (۱۳ آبان ) و دقیقا مصادف با روز برگزاری انتخابات آمریکا حل و فصل شده است؟ و چه کسی پاسخگوی تلاطم ارزی حاصل از این عجله کاری در آینده خواهد بود؟”

نمایندگان مجلس در ادامه نوشته اند  که “آیا عجیب و نگران‌کننده نیست” که غیر محبوب ترین دولت حکومت ایران  “تمام اقدامات اصلاحی خود را برای ایجاد آرامش در بازار و سفره معیشت مردم بطور فشرده و فوق العاده و آنی به روزهایی موکول کند که وضعیت رقابت انتخاباتی بین ترامپ و بایدن تعیین تکلیف می شود” که البته از نگاه نمایندگان مجلس هر “دو نماد ظلم و ستم علیه مظلومان جهان و خصوصا مردم ایران” هستند؟

نمایندگان مجلس در پایان نامۀ خود به حسن روحانی هشدار داده اند و از او خواسته‌اند مراقب باشد “تا منافع ملی و معیشت مردم بیش از این به اتفاقات خارجی گره نخورد و کشور از سوراخ اعتماد به وعده آمریکا دوباره گزیده” نشود.

روز گذشته نیز محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه، در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس نوشته بود: “منافع ملی ما با رفتن و آمدن هیچ رئیس جمهوری در آمریکا و یا کشورهای دیگر تغییر نمی‌کند ولی واقعیت دیگری نیز قابل کتمان نیست که تحریم”های فعلی آمریکا “ظلم بزرگی” علیه ایران است و مردم ایران به گفتۀ نوبخت “به جای اعانه و یارانه” خواستار “رفع تحریم و برداشتن زانوی زور از گلوی اقتصاد ایران” هستند. نوبخت بار دیگر تاکید کرد که دولت روحانی خواستار “هیچ مذاکره‌ای با آمریکا نیست.”