نمایندگی حکومت ایران در سازمان ملل:  برای تجارت سلاح با دوستان خود ثانیه شماری می کنیم

علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی رژیم ایران  در سازمان ملل متحد، گفته است تهران منتظر خرید و فروش سلاح با شرکای بین‌المللی خود پس از انقضای تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه این کشور در روزهای آینده است.

میریوسفی در گفت و گو با نشریه آمریکایی «نیوزویک» گفت: «ایران دوستان و شرکای تجاری زیادی دارد و از صنعت تسلیحاتی بومی قدرتمندی برخوردار است تا نیازهای دفاعی خود را در برابر تجاوزهای خارجی تامین کند… از تاریخ ۱۸ اکتبر به بعد بر اساس منافع ملی‌ خود به تجارت با دیگر کشورها در این زمینه خواهیم پرداخت.»

تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران، مطابق برجام  از ۲۷ مهر امسال منقضی می‌شود؛ آمریکا ضمن فعال کردن مکانیسم ماشه از جامعه جهانی خواسته است این تحریم ادامه یابد.

پیشتر نیز حسن روحانی رسیدن به این تاریخ را «خبر خوش» خوانده و بنابر برخی گزارش‌ها، محمدجواد ظریف در سفر اخیر خود به دو کشور روسیه و چین در این باره نیز گفت‌وگو کرده است.

آگاهان امور میگویند: کشورها  با توجه به تسلیحات مونتاژ شده کشورهای کره شمالی و چین و روسیه  علاقه ای به خرید سلاح های حکومت ایران که دارای تکنولوژی کهنه است ندارند، تنها موشک های ایران  می ماند که آن هم کپی برداری شده از موشک های چین و کره شمالی است

نشریه آمریکایی “واشنگتن فری بیکن” درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران نوشته است : برداشته‌شدن قریب‌الوقوع تحریم تسلیحاتی از ایران، عاملی است که روانه‌شدن سیل تجهیزات نظامی روسی و چینی پیشرفته به خاورمیانه به شکلی جدی را مطرح می‌سازد

این نشریه در ادامه نوشته است:  مسئولان دولت ترامپ در هشدارهای مکرر خود درخصوص شعله‌ور شدن مسابقه تسلیحاتی، از احتمال آغاز جنگ منطقه ای گسترده ابراز نگرانی کرده‌اند.

“واشنگتن فیری بیکن”در ادامه نوشت: تحریم فروش سلاح به ایران از سوی سازمان ملل در نیمه اکتبر آینده به رغم تلاش‌های اخیر دولت ترامپ برای تمدید آن، منقضی خواهد شد. اما مسئولان بلندپایه آمریکایی در بررسی‌های منطقه ای اعلام کردند که اسرائیل و کشورهای عربی در مخالفت با برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی از ایران متفق القولند.

به گفته آگاهان امور روسیه و چین با برداشته‌شدن تحریم تسلیحاتی از ایران، آماده تحکیم همپیمانی‌های نظامی خود با ایران و پر کردن زاغه‌های اسلحه پیشرفته این کشور هستند که در دسترس گروه‌های تروریستی نیابتی ایران از جمله حزب‌الله لبنان قرار خواهد داشت.