نمونه های دیگر از بحران اقتصادی در ایران: به جای دلار، “پراید” بخرید. جوانان به علت بیکاری و فقر قادر به ازدواج نیستند

بالا رفتن بهای کالاهای عمومی و مواد غذایی چنان بالا گرفته که اکنون در شبکه های اجتماعی به طنز می نویسند که بهتر است دلالان به جای ذخیره کردن دلار، بروند و مثلا اتومبیل پراید بخرند زیرا نرخ آن در یک سال اخیر هفتاد درصد افزایش یافته که بالا رفتن نرخ دلار را پشت سر می گذارد.

شبکه های اجتماعی نوشتند که اگر دلالان ارز در شهریور ماه گذشته به جای دلار اتومبیل پراید ۱۳۱ صندوق دار می خریدند، سود بیشتری به دست می آوردند، زیرا قیمت یک ساله آن هفتاد و دو درصد افزایش یافته است.

روزنامه های تهران نیز در گزارش هایی در این زمینه نوشتند که بعید است کشوری در دنیا وجود داشته باشد که تورم مالی این چنین بی مهابا مانور می دهد.

بررسی نرخ خودروهای دست دوم در بازار تهران نشان می دهد که افزایش قیمت در سطح نجومی بوده است. البته باید تذکر داد که این گرانی بهاء همه مایحتاج عمومی را از گوشت و مرغ تا لبنیات و تخم مرغ در بر می گیرد.

در رابطه با بی پولی مردم، آن هم در شرایطی که دولت مرتبا اسکناس چاپ می کند، روزنامه جهان صنعت در شماره امروز خود نوشت که یکی از پیامدهای خطرناک بحران اقتصادی، بیکاری جوانان، و در نتیجه به تاخیر افتادن سن ازدواج آنان و تشکیل خانواده است.

امان الله قرایی جامعه شناس به این روزنامه گفت که جوانان ایرانی امیدی به آینده ندارند زیرا نمی توانند معیشت خانواده را تامین کنند. از این رو، جوانان تا آن جا که می توانند ازدواج را عقب می انداند و در برخی موارد هم وصلت آنان منجر به طلاق می شود.