نهادهای امنیتی آلمان در ارتباط با افزایش فعالیت هکرهای حکومت ایران به هدف دستیابی به فناوری موشکی و سلاح هسته‌ای هشدار دادند 

آژانس اطلاعاتی فدرال آلمان در گزارشی بر اساس شواهد و مدارکی مستند درباره حملات سایبری حکومت ایران هشدار داده و گفت:  هکرهای ایرانی برای دستیابی غیرقانونی به فناوری موشکی، سلاح هسته‌ای و  تهدیدات امنیتی جمهوری فدرال، فعالیت‌های هکری خود را افزایش داده‌اند.

این آژانس در ادامه تاکید کرده است  که هکرهای ایرانی به نحو فزاینده‌ای توان تکنولوژیکی خود را افزایش داده‌اند و گمان ما بر این است که آنها در جهت افزایش بیشتر توانایی و تخصصی‌تر کردن اقداماتشان، گام برمی‌دارند.

در ادامه این گزارش آمده است که حملات سایبری هکرهای حکومت ایران به اهداف خارجی در اروپا،‌ آمریکا و کشورهای رقیب تهران افزایش یافته است.

آژانس نوشته است  که شواهد جمع‌آوری شده طی سال گذشته، از فعالیت بیشتر و محسوس‌تر سمپات‌ها و طرفداران «گروه‌های تروریستی مورد حمایت ایران از جمله حزب‌الله و حماس» در خاک آلمان حکایت دارد.

آژانس اطلاعاتی فدرال آلمان در این گزارش اهداف حملات سایبری را سیاستمداران،‌ محققان،‌ تجار و مخالفان حکومت ایران عنوان کرد و نسبت به افزایش فعالیت مخرب هکرهای ایرانی هشدار داد.

برآوردهای این گزارش که بر پایه میزان حملات صورت گرفته علیه نهادهای مستقر در آلمان از سوی تهران مستدل شده است، حاکی از آن است که هکرهای ایرانی از شیوه های مختلفی از جمله فریب دادن و به اشتباه انداختن کاربران برای دسترسی به اطلاعات حساس آنها، بهره برده‌اند.

دیگر قربانیان این حملات، کارمندان شرکت‌های آلمانی بودند که به اشتباه بدافزارهای ارائه شده توسط این هکرها را بر روی رایانه‌هایشان نصب کرده‌اند.

این گزارش به حمله این هکرها علیه روزنامه نگاران مخالف جمهوری اسلامی و کنشگران سیاسی، در کنار نهادهای تحقیقاتی و پژوهشکده‌ها اشاره می‌کند.

آژانس اطلاعاتی آلمان در این گزارش ۴۲۰ صفحه‌ای همچنین از افزایش چشمگیر این فعالیت‌ها به موازات افزایش تحریم‌های ایران اشاره کرده است و عنوان می‌کند که تحریم‌ها به عنوان عامل مشوقی، تهران را برای افزایش اینگونه از فعالیت‌ها ترغیب کرده است.

حملات سایبری ایران در آلمان درحالی افزایش یافته است که پاییز سال گذشته نیز شرکت مایکروسافت از کشف و خنثی سازی یک سلسله عملیات هکرهای ایرانی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ خبر داده بود.

در این عملیات هکرهای ایرانی گروه موسوم به “فسفر” با ارسال ایمیل‌های جعلی برای سیاستمداران، کارشناسان مدعو و سران گروه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد بین‌المللی، به آنها توصیه کرده بودند که  به دلیل شیوع کرونا بهتر است به صورت آنلاین در کنفرانس‌ها شرکت کنند.