نه تنها در ایران، بلکه در اسرائیل نیز می ترسند که ویروس کرونا بر درصد رای دهندگان تاثیرگذار باشد

نه تنها در ایران ادعا شد که یکی از سه عامل اصلی عدم استقبال مردم از انتخابات، نگرانی از ویروس کرونا بوده، اکنون در اسرائیل نیز ابراز نگرانی می شود که ترس از کرونا موجب شود افراد کمتری به پای صندوق های رازی بروند و این امر به زبان جناح راست گرای کشور تمام شود.

با آن که تا کنون تنها دو مورد ابتلا به کرونا در اسرائیل تشخیص داده شده، ولی به دنبال دیدار چند گروه از گردشگران کره جنوبی، بیش از یک هزار نفر در قرنطینه قرار گرفتند که بخش بزرگی از آنان سربازان برجسته و دانش آموزانی هستند که به طور همزمان با گردشگران کره جنوبی در برخی اماکن توریستی اسرائیل حضور داشته اند.

در روزهای اخیر بیمارستان های اسرائیل به تدارکات گسترده ای برای رویارویی با این خطر دست زده اند و نخست وزیر نیز یک جلسه طولانی مشورتی با مسئولان امور برگزار کرد. ولی برخی آگاهان ارزیابی می کنند که اقدامات احتیاط آمیز اسرائیل اغراق آمیز است و خطر بروز بیماری در اسرائیل، بسیار کمتر از آن است که ارزیابی می شود.

اسرائیل در این روزها توصیه کرده که اکثر سفرهای خارجی لغو شود. پروازها به کشورهای خاور دور و حتی ایتالیا متوقف شده است، زیرا در آن کشور چندین مورد ابتلا به بیماری و حتی مرگ بیماران گزارش شده است.

پرواز دانش آموزان دبیرستانی به لهستان نیز به هدف دیدار از اردوگاه مرگ آشوویتس باطل شده است.

در مورد انتخابات، بیم آن میرود که افراد ذینفع در آستانه روز رای گیری، به انتشار اخبار دروغین در مورد ابعاد آلودگی بپردازند و مردم را از رفتن به حوزه های رای گیری بهراسانند. ارزیابی می شود که چنین امری، موجب تقویت جناح میانه و چپ گردد و به زبان راستگرایان تمام شود. ولی احتمال دیگر آن است که جناح راست از چنین شایعه ای بهره مند شود و قدرت را به دست گیرد.

در آخرین نظرسنجی که شب گذشته (یکشنبه) نتایج آن اعلام شد، حزب لیکود با ۳۵ کرسی از جبهه حزبی آبی و سفید که ممکن است ۳۴ کرسی به دست آورد، پیشی گرفته است. ولی آن چه که ثابت مانده، توازن تقریبی بین دو جناح راست و میانه می باشد که هیچ یک از آنها به تنهایی قادر به تشکیل کابینه بعدی نخواهد بود.

با آن که همه احزاب جناح راست ۵۶ کرسی را ممکن است در اختیار بگیرند، و شمار کرسی های جناح میانه و چپ کمتر از این رقم باشد، هیچ یک از آنها نمی تواند کابینه ای را تشکیل دهد که از حمایت ۶۱ کرسی برخوردار باشد و حتی بعید نیست که انتخابات به دور چهار کشیده شود.

2 دیدگاه‌

  1. داستان ایران با اسرائیل فرق دارد اینجا طرفداران حکومت اعلام کرده بودند کرونا که سهل است طاعون سیل وبا و …. ما رای خواهیم داد و براشون هیچ چیز مهم نبود

  2. انتخابات را میتوان بدلیل شرایط خاص و بحرانی به تاخیر انداخت . اما در ایران چه اتفاقی افتاده است؟
    رژیم جمهوری اسلامی ، کاملا مشروعیت خود را از دست داده است و بصورت عمد بیماری کرونا را ترویج میدهند تا مردم را نابود یا در خانه هایشان محبوس کنند. الان بر سازمان ملل و همه مردم جهان ثابت شده ، رژیمی که مردمش را در خیابانها میکشد و هواپیمای مسافربری را به عمد ساقط و مسافران را قتل عام میکند و به عمد و با همکاری کشور بیگانه بیماری کرونا را در داخل کشور توسعه میدهد ، مطمئنا یک خطر بزرگ نه تنها برای مردم ایران که برای کشورهای همسایه و جهان است. شورای امنیت بایستی حکومت ایران را برای برگزاری رفراندوم عمومی تحت فشار قرار دهد. ملت ایران و خاورمیانه در خطر جدی هستند. حکومت ایران جنایتکار و بدون مشروعیت است.

Comments are closed.