نه تنها ورود بدون کنترل اهالی چین به ایران، خطر ویروس کرونا را افزایش داد، ماسک صورت هم نایاب شد

وب‌سایت “نود اقتصادی” خبرداد که تاجران چینی تمام تولیدات ماسک ایران را پیش‌خرید کردند. با افزایش  گسترش خطر ویروس جدید کرونا در نقاطی از چین، مشاور انجمن صنایع بهداشتی، اعلام کرده که برخی از بازرگانان چینی به ایران آمده و در حال خرید ماسک‌های تولید ایران هستند.

فیصل مرداسی، در گفت و گو با این وب سایت اقتصادی گفت : تاجران چینی به ایران آمده‌اند و در حال خرید ماسک‌های ایرانی بوده و تقریبا تمام تولیدات ما را پیش‌خرید کردند.

مقام‌های بهداشتی و بازرگانی ایران هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز در این باره نوشته : شماری از داروخانه های تهران با کمبود ماسک روبرو شده اند .

خبرگزاری تسنیم  نزدیک به سپاه پاسداران دو روز پیش گزارش داده بود که سفارت ایران در چین از ورود “یک میلیون ماسک بهداشتی اهدایی هلال احمر ایران به پکن” خبر داده است.

حسین صفوی، مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو نیز اعلام کرد که با هماهنگی انجام شده با گمرک، خروج ماسک طبی از کشور بدون مجوز وزارت بهداشت ممنوع است.

وی درباره موارد مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر صادرات ماسک طبی از ایران به کشور چین به دنبال شیوع ویروس کرونا، بیان کرد: پس از شیوع ویروس کرونا در کشور چین، تقاضای جهانی برای استفاده از ماسک‌های طبی افزایش پیدا کرد و از طرفی برخی واسطه‌ها به دنبال خریداری این ماسک‌ها و صادرات به چین بودند. برای اینکه بتوانیم نیازهای داخل کشور را مدیریت کنیم، اعلام کردیم که خروج هرگونه تجهیزات پزشکی باید با هماهنگی وزارت بهداشت انجام شود و مازاد نیاز داخلی را می‌توانیم در اختیار صادرکنندگان قرار دهیم.

گفتنی است در شیوع ویروس کرونا  به انسان هیچ کدام از ماسک‌ها اطمینان قطعی در عدم انتقال عفونت یا ویروس را تضمین نمی‌کنند. بنابراین در شرایط شیوع بیماری‌ها، رعایت و افزایش بهداشت شخصی مانند شست‌وشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون، عدم تماس دست‌ها با دهان، بینی و چشم و استفاده از دستمال کاغذی و نظیر آن در هنگام عطسه و سرفه بسیار موثر بوده و اکیدا توصیه می‌شود.