نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه: «وضعیت بودجه ای کشور بسیار وخیم است و شرایط بد است»

نوبخت گفت: ما بودجه ای برای پروژه ها ی و مشکلات  استان خوزستان، نداریم .دولت به شدت با کمبود منابع مالی  مواجه است

رییس سازمان برنامه و بودجه حکومت ایران از بدی وضعیت بودجه ای کشور خبرداد و گفت : شرایط کشور اصلا خوب نیست درآمدهای بودجه‌ای کشور  ۱۳۸ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است.

محمدباقر نوبخت، معاون حسن روحانی و رییس سازمان برنامه و بودجه، در اهواز گفت:  در پی کاهش شدید فروش نفت اکنون منابع درآمد ما از ۴۴۸ هزار میلیارد به ۳۱۰ هزار تومان کاهش یافته است.یعنی در آمد بودجه ایران  ۱۳۸ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است .

وضعیت بودجه دولت روحانی بحرانی است و به اصطلاح کفگیر ته دیگ خورده است ، اهمیت و آثار کاهش ۱۳۸ هزار میلیارد تومانی منابع درآمدی زمانی آشکار می شود  دولت براساس قانون بودجه سال ۱۳۹۸ موظف شده بود برای تامین منابع، بیش از ۸ / ۱۵۸هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت و فرآورده‌های آن، درآمد کسب کند.

نوبخت گفت: ما بودجه ای برای پروژه ها ی و مشکلات  استان خوزستان، نداریم .دولت به شدت با کمبود منابع مالی  مواجه است .

نوبخت در حالی این سخنان را می گوید که رادیو پیام اسرائیل پیشتر گفته بود که ایران که تاکنون سالانه حدود یک‌صد میلیون دلار به حماس کمک می‌کرد، که در جریان دیدار اخیرحماس با خامنه ای ، این مبلغ را به ۳۶۰ میلیون دلار افزایش داده است.یعنی  افزایش کمک مالی ایران به حماس به میزان بیش از سه برابر و نیم، در راستای خواسته‌های علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

نوبخت افزود: شرایط فعلی ما  از دوره جنگ ایران و عراق هم بدتراست ما  در شرایطی هستیم که اجازه توضیح نداریم و نمی‌توانیم به شما از میزان خزانه، از نفت و سایر مسائل، گزارش شفافی ارئه کنیم و باید با دل خونین و لب خندان کشور را اداره کنیم.

به گفته کارشناسان این امر نشان می‌دهد کاهش درآمدهای بودجه‌ای دولت ایران حتی از پیش بینی‌های دو ماه قبل مقام‌های دولتی فراتر رفته است.

رییس سازمان برنامه و بودجه دولت روحانی گفت : سال گذشته باید ۳۲ درصد از منابع نفتی وارد صندوق  توسعه ملی می‌شد اما پول نفت آنقدر تقلیل پیدا کرده است و برداشت از صندوق هم بیشتر شده که شرایط عادی این را هم جبران نمی‌کند.

صندوق توسعه ملی ایران یک نهاد حکومتی است که نقش صندوق ثروت ملی ایران را دارد صندوق  توسعه ملی کشور تحت مدیریت مستقیم علی خامنه ای است. در اواخر سال گذشته خورشیدی علی خامنه ای  برای برداشت بیش از ۴ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی مجوز داده بود تا صرف “تقویت بنیه دفاعی” شود.