نوبخت: شرایط ایران بسیار بحرانی است امکان فروش یک قطره نفت هم وجود ندارد

محمد باقر نوبخت معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه حکومت ایران گفت: «شدیدترین مرحله تحریم، نفت در برابر غذا بود، اما الان در شرایطی هستیم».

او در ادامه ادعا کرد: «این بی‌انصاف‌ها و دژخیمان حتی برای غذا و دارو اجازه فروش یک قطره نفت را نمی‌دهند».

او در حالی این ادعا را مطرح می کند که پیشتر ایالات متحده اعلام کرده بود ما از کمک های بشر دوستان در زمینه دارو و غذا جلوگیری نمیکنیم .سعید نمکی نیز پیشتر گفته بود که نبود دارو ربطی به تحریم های آمریکا ندارد مشکل فساد داخلی در کشور است .

نوبخت با یاد آوری  نامگذاری امسال از سوی علی خامنه‌ای، به عنوان سال «جهش تولید»، مدعی شد که «بخش تولید ملی را بی‌توجه به تحریم‌ها جهش می‌دهیم».

ادعای جهش تولید ناخالص داخلی از طرف نوبخت در حالی است که رشد اقتصادی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام برای سومین سال متوالی، منفی بوده و بر اساس برآورد صندوق بین‌المللی پول، سطح تولید ناخالص داخلی کشور در سال جاری نسبت به سال ۲۰۱۷ حدود ۱۸ درصد کاهش خواهد یافت.

همچنین بر اساس برآورد مرکز آمار ایران، تولید ناخالص داخلی ایران در بهار سال جاری نسبت به بهار پارسال ۳٫۵ درصد کاهش یافته است.

در همین راستا آمارهای اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت ایران بعد از اعمال تحریم‌ها، نصف شده و به ۱٫۹ میلیون بشکه رسیده است.

شرکت اطلاعات کالا، کپلر، نیز دو روز پیش با انتشار بیانیه ای که در شبکه های اجتماعی انتشار یافت تاکید کرد که متوسط صادرات نفت ایران در هشت ماه ابتدایی سال جاری میلادی روزانه ۲۸۴ هزار بشکه بوده است. صادرات نفت ایران در دوران قبل از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه بود که تقریباً ۹ برابر حجم کنونی صادرات نفت ایران است.

چین و سوریه تنها مشتریان علنی نفت حکومت  ایران هستند، اما شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها می‌گویند ایران نفت خود را به صورت پنهانی و تحت نام نفت دیگر کشورها از جمله مالزی و اندونزی نیز می‌فروشد.

اوپک میزان درآمدهای صادرات نفت و محصولات نفتی ایران در سال گذشته میلادی را حدود ۱۸ میلیارد دلار برآورد کرده، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۸ بیش از ۶۰ میلیارد دلار بود.