نوری زاد که به جرم افشاگری علیه حکومت به ۱۵ سال زندان محکوم شده، همچنان محاکمه می شود

با آن که قوه قضائیه، چندی پیش محمد نوری زاد را به جرم افشاگری در مورد شماری از مظالم حکومت علیه مردم، به مجازات سنگین محکوم کرده بود، امروز مرحله نهایی بخش دوم محاکمه وی به پایان رسید و پرونده برای تعیین میزان مجازات به مشهد ارسال گردید.

نوری زاد که یکی از با شهامت ترین تلاشگران سیاسی است، در ماه های پیش از دستگیری، فیلم های کوتاهی از مظالم حکومت و نگون بختی مردم ایران تهیه کرده بود که در شبکه های اجتماعی مورد استقبال زیاد قرار گرفت و بازداشت و محاکمه او را به دنبال آورد.

خبرگزاری هرانا  خبرداد: جلسه دادگاه رسیدگی به بخش دوم پرونده محمد نوری زاد، فعال مدنی، کارگردان و روزنامه نگار زندانی  در اوین امروز (سه‌شنبه) ۳۱ تیرماه با دستور نیابت قضایی در تهران برگزار شد. در این جلسه، اتهام او   “اخلال در نظم و آسایش عمومی و اشاعه اکاذیب” عنوان شده است.

به گزارش هرانا ، پس از پایان جلسه دادگاه،  پرونده  این فعال مدنی جهت صدور رای به دادگاه کیفری دو مشهد ارسال شد.

محمد  نوریزاد پیشتر در بخش نخست این پرونده به ۱۵ سال حبس، ۲ سال تبعید به ایذه و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع نوری زاد گفت: “ یک ماه پیش که او دادگاهی داشت،  محمد نوری زاد به ماموران زندان  اجازه نداده بود که او را با  دستبند، پابند و لباس زندان به دادگاه بیاورند، در جریان این جلسه با لباس شخصی و بدون هیچ دستبند و پابندی حاضر شد و صحبت‌های خود را مطرح کرد. ایشان بیشتر در خصوص وضعیت کشور و اقداماتی که انجام شده بدون سانسور صحبت کردند و دفاعی از خود نکردند. در نهایت بنده به عنوان وکیل ایشان دفاعیات در خصوص اتهامات انتسابی را عنوان کردم”.

محمد نوری زاد پیشتر در بخش نخست پرونده خود به  اتهاماتی از جمله؛“توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، تشویش اذهان عمومی، همکاری با رسانه‌های خارجی، شرکت در تجمعات غیرقانونی”  به ۱۵ سال حبس، ۳ سال تبعید به ایذه و ۳ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

که این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۱۵ سال حبس، ۲ سال تبعید به ایذه و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور تغییر یافت.

تا اینکه  نوری زاد در مرداد ماه ۹۸، همراه با شماری از فعالین صنفی و مدنی در مقابل محل برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه، محبوس در زندان مشهد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد. او نهایتا چندی پیش از زندان وکیل آباد مشهد به زندان اوین منتقل شد.

محمد نوری زاد، هاشم خواستار، محمد حسین سپهری و چند تن دیگر در اواسط مردادماه ۹۸ نامه ای با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای علی  خامنه ای منتشر کردند که پس از این اقدام  شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی دیگر نیز تحت فشار قرار گرفتند.

محمد نوری‌زاد کارگردان، فیلمنامه‌نویس و روزنامه‌نگار ۶۶ ساله ایرانی است. او از روزنامه‌نگاران تندرو و مذهبی محسوب می‌شد که در سال‌های پایانی دهه هشتاد به صف منتقدان فعال رژیم ایران  پیوست و در سال‌های اخیر به جهت فعالیت‌های مدنی و ملاقات با خانواده‌های زندانیان سیاسی بارها بازداشت و حبس شده است.