نور نیوز: استراتژی مذاکرات برجامی، از این پس توسط شورایعالی امنیت ملی و با نظارت آن انجام می شود

گزارش سامانه خبری “نور نیوز” وابسته به نهادهای امنیتی رژیم دایر بر این که با آغاز به کار دولت ابراهیم رئیسی، گفتگوهای برجامی ایران با ساختار جدیدی دنبال خواهد شد، مشکل تازه ای را در برابر ادامه این مذاکرات با ایالات متحده ایجاد می کند و ممکن است آن را کاملا به بن بست بکشاند.

نور نیوز در گزارش خود نوشت که از این پس سیاست های رژیم در رابطه با گفتگوهای برجامی، در شورایعالی امنیت ملی تدوین و تعیین خواهد شد.

همه اعضای این شورا دستچین شده از جانب علی خامنه ای هستند و در واقع، در راستای دستاورات و گرایش های او عمل می کنند و بنابراین، رژیم ایران عملا بر شدت سختگیری های خود در این مذاکرات خواهد افزود.

دولت پرزیدنت بایدن اعلام کرده که همچنان در انتظار آغاز به کار دولت رئیسی است تا بتوان گفتگوهای برجامی را از سر گرفت.

ولی رئیسی هنوز دولت خود را به طور کامل برپا نساخته و از مجلس رای اعتماد نگرفته و بنابراین، هنوز به طور رسمی کار خود را آغاز نکرده است.

همچنین بعید است که رئیسی درباره بازگشت به مذاکرات برجامی شتابی داشته باشد، زیرا علی خامنه ای بارها گفته است که به ایالات متحده و وعده ها و تعهدات آن اعتمادی ندارد و گفتگویی با آمریکا نباید صورت گیرد.

رئیسی در سخنان تحلیفی خود گفته بود که برای لغو تحریم های آمریکا، قویا وارد عمل خواهد شد. ولی توضیح نداده بود که چگونه قصد دارد به این هدف برسد.

ولی همه قرائن نشان می دهد که رئیسی برخلاف حسن روحانی، هیچگونه نرمشی در این زمینه نشان نخواهد داد و عملا گشایشی در مذاکرات وین، دست کم در ماه های آینده، قابل انتظار نیست.

آنچه این بدبینی را قوت میبخشد، ادامه گزارش نور نیوز است که در آن آمده است: دولت آخوند رئیسی خود را به دستور مجلس شورای اسلامی پایبند می داند که در آن گفته شده است ایالات متحده باید همه تحریم ها را بردارد و این کار باید در یک مرحله و نه تدریج، انجام شود.

ایالات متحده تا کنون به طور غیرمستقیم آماده بوده یک یا چند تحریم را موقتا بردارد تا رژیم ایران را به پای میز مذاکرات بیاورد. از جمله گفته شد که آمریکا اجازه خواهد داد ژاپن و کره جنوبی بخشی از بدهی های خود به ایران را بپردازند تا بتواند واکسن خریداری کند. ولی این ابراز آمادگی رسما تائید نشد و عملی نگردید.

نور نیوز در ادامه گزارش خود نوشته است که شورایعالی امنیت ملی، نه تنها تعیین کننده سیاست های دولت جدید در مذاکرات برجامی خواهد بود، بلکه اجرای آن را نیز به دقت زیر نظر خواهد داشت.