نوع جهش یافته ویروس کورونا، همچنان موجب نگرانی فزاینده اسرائیل، در آستانه انتخابات زودهنگام است

با آن که در اسرائیل تزریق واکسن ضد کورونا به خوبی و با سرعت پیش می رود، نگرانی از شیوع شتابزده نوع جدید این ویروس، هر روز بیشتر می شود – در حدی که ممکن است در اسرائیل نیز همانند چندین کشور اروپایی یک قرنطینه طولانی اعلام گردد.

نوع جهش یافته کورونا، گرچه گفته می شود که از نظر آسیب رسانی ضعیف تر است، ولی شیوع آن بسیار سریعتر جریان دارد و این امر ایجاب می کند که اسرائیل نیز برای بار سوم به برقراری قرنطینه روی آورد.

به علت اختلاف نظر بین مقامات سیاسی، هنوز در این زمینه تصمیم نهایی گرفته نشده، ولی ممکن است از همین روزهای آینده برقرار شود و از جمله شهروندان نتوانند بیشتر از یک کیلومتر از محل سکونت خود دور شوند.

همچنین، ارتباط هوایی اسرائیل با کشورهای خارج متوقف گردیده و آخرین اسرائیلیانی که قصد بازگشت به کشور را دارند، تا ساعت دو بعدازظهر امروز (چهارشنبه) می توانند زمین نشینند، در غیر این صورت، از ساعت ورود باید به قرنطینه منتقل گردند و ده روز در انزوای کامل باشند.

همچنین این احتمال مطرح است که همه فعالیت های بازرگانی و فرهنگی و اجتماعی متوقف شود.

تزریق واکسن برای گروه های سالمند کشور به خوبی پیش می رود و تنها در دو روزی که از آغاز آن می گذرد، بیش از هفتاد هزار نفر افرادی که در معرض خطر قرار دارند، واکسینه شده اند. ولی تکمیل این روند برای همه شهروندان کشور ممکن است تا سه ماه دیگر به درازا بکشد و دولت می کوشند به هر وسیله شده، از شمار مبتلایان روزانه بکاهد.

همچنین، با ادامه کورونا، مسئولان کشور در صدد هستند ترتیبات تازه ای برای رای گیری در چهارمین دور انتخابات زودهنگام اسرائیل تدارک ببینند. این انتخابت در ۲۳ مارس آینده یعنی سه ماه دیگر برگزار خواهد شد و مرکز انتخابات با افزودن سه هزار صندوق اخذ رای و تدابیر دیگر، خواهد کوشید تماس افراد با یکدیگر را هنگام رای گیری، به حداقل برساند.