نوید افکاری شامگاه پنجشنبه از زندان خارج و به مکانی نامعلوم منتقل شده است

مهدی محمودیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، خبر داد که نوید افکاری شامگاه پنجشنبه از زندان خارج و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

این فعال سیاسی در توییتی نوشت: «در حالی که برادران افکاری در بندهایی جداگانه در زندان شیراز نگهداری می‌شوند، پنجشنبه ساعت نزدیک ۹ شب، نوید افکاری از بند خود خارج و به مکانی نامعلومی منتقل کرده اند».

محمودیان همچنین در ادامه خبر داد که ارتباط وحید افکاری نیز از روز گذشته قطع شده است.

نوید افکاری، از معترضان مرداد ۱۳۹۷ در شیراز که به اعدام محکوم شده است، در فایلی صوتی از شکنجه خود در دوره زندان سخن گفته است. برادر او وحید افکاری نیز حکم زندان طولانی‌مدت گرفته است.

نوید و وحید افکاری اتهاماتشان را رد کرده‌اند. آنها که از دو سال قبل در بازداشت هستند، پیشتر با ارسال فایل‌های صوتی از زندان اعلام کرده بودند که برای پذیرش این اتهام در دو سال بازداشت به انواع مختلف مورد  شکنجه‌های جسمی و روانی قرار گرفته‌اند.

نوید افکاری در این فایل صوتی با بیان این‌که «من از ابتدای دستگیری‌ام بی‌گناهی‌ام را فریاد زدم»، گفته است که در دوره بازداشت «هفته‌ها توی زیر زمین انفرادی» و «ساعت‌ها آویزان بودن به سقف اتاق شکنجه» بوده و به طور مداوم با روش «پلاستیک کشیدن به سر» از سوی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی تحت شکنجه قرار گرفته است دو مامور آگاهی به نام‌های «ستوان عباسی و زارع مویدی با لوله آهنی و باتوم» ساعت‌ها او را شکنجه کرده و دستش را شکستند.

صدور حکم اعدام برای نوید افکاری واکنش‌های گسترده ای به دنبال داشته است.

پرزیدنت  ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده نیز در واکنش به این حکم در توییتی با تاکید بر اینکه او و دیگر معترضان به گرانی و تورم اعتراض داشتند، از رهبران حکومت اسلامی خواست که نوید افکاری را اعدام نکنند.