نوید زنگنه قهرمان کشتی آزاد که در آبان ۹۸ چشم راستش آسیب دید در کانادا جراحی گردید

نوید زنگنه  از مدال آوران کشتی آزاد ایران که در جریان اعتراضات آبان ۹۸، چشم راست اش توسط دو گلوله ساچمه‌ای که از سوی مامورین امنیتی حکومت ایران شلیک شد،و از این ناحیه مجروح شده بود.در کانادا جراحی شد.

نوید زنگنه در جریان اعتراضات آبان ماه، بازداشت شد و به زندان فشافویه انتقال یافت ، او پس از ۱۵ روز بی‌خبری خانواده‌اش، با پیگیری جمعی از مسئولین و قهرمانان ورزشی بالاخره از زندان فشافویه آزاد شد.

زنگنه مدال آور جهانی کشتی ایران  پس از مراجعه به بیمارستان بازداشت شد و به علت تعلل در درمان پس از بازداشت و عدم رسیدگی مناسب در ایران، بینایی چشم راست او به حداقل رسیده  است.

این قهرمان کشتی ایران ، پس از ازاد شدن از زندان به دستور سپاه پاسداران حق شرکت در هیچ مسابقه ای نداشت.مسئولان باشگاه اترک خراسان که پیشتر با او قرارداد داشتند، از حضورش در جام باشگاه‌های جهان جلوگیری و بدون ادای توضیح، قراردادش را یک ‌طرفه فسخ کردند.

زنگنه با ویزای کار که پیش از وقایع آبان گرفته بود، عازم کانادا شد و با وجود شرایط جسمانی نامناسب، در چند مسابقه نیز به روی تشک آمد و پیروز شد.

با این حال اختلال در بینایی باعث شد که وی به ناچار در  بامداد چهارم تیر در ونکوور کانادا تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

او که به تنهایی و بدون همراه در بیمارستان بود، پیش از عمل جراحی گفته بود:  دکترم وعده‌ای بابت بازگشت بینایی کامل چشمم نداده و احتمال موفقیت را ۳۰ درصد می‌داند.

زنگنه تاکید کرد به خاطر اینکه بیمه نبوده، برای مخارج جراحی متحمل هزینه سنگینی شده است.

قهرمان کشتی ایران  در بدترین شرایط اقتصادی و بدون داشتن مادر به همراه پدری ناتوان با کمترین امکانات مالی  تمرینات ورزشی را آغاز کرد.و در سال  ۲۰۱۸ مدال برنز امیدهای جهان و سال ۲۰۱۹ هم نشان نقره امیدهای آسیا را به گردن آویخت.مدال‌هایی که در پی مشکلات اقتصادی ورزش ایران، بر خلاف سالیان قبل پاداشی در پی نداشت.

یادآور می شود که در اعتراضات آبان ۹۸ علاوه بر نوید زنگنه، معصومه سلیمانی، کشتی‌گیر تیم ملی زنان ایران، نیز در لرستان بازداشت شد. خانم سلیمانی که در کشتی آلیش مدال جهانی دارد پس از ۳۲ روز بی‌خبری خانواده‌اش از زندان مرکزی خرم‌آباد آزاد شد. او  قصد داشت مسئولیت ریاست هیات کشتی استان لرستان را به عهده بگیرد اما به دلیل بازداشتش در اعتراضات آبان ۹۸، اجازه ثبت‌نام در انتخابات به او داده نشده است.