نویسنده نامدار اسرائیلی “عاموس عوز” به دریافت مهمترین جایزه ادبی روسی برای بزرگداشت تولستوی نائل شد

عاموس عوز نویسنده اسرائیلی که به دریافت جایزه ادبیات تولستوی در روسیه نائل شد

یک نویسنده نامدار اسرائیلی، به دریافت مهمترین جایزه ادبی روسیه که به افتخار تولستوی بزرگترین نویسنده روسیه برقرار شده است نائل آمد. سخن از نویسنده اسرائیل عاموس عوز می باشد که تا کنون ده ها جایزه نویسندگی را از کشورهای مختلف جهان دریافت کرده و یکی از نام آورترین نویسندگان جهان محسوب می شود.

این جایزه با انجام مراسم باشکوهی در شهر سن پترزبورگ در شمال غرب روسیه، به نویسنده اسرائیلی اعطا گردید.

عاموس عوز در مصاحبه هایی که امروز (آدینه) رسانه های اسرائیلی با وی به عمل آورده اند، تعریف کرد که چندی پیش با دریافت دعوت نامه ای که نبیرۀ تولستوی زیر آن را امضا کرده بود، به شگفتی درآمد. در این نامه، به او اطلاع داده شده بود که بزرگترین جایزه نویسندگی روسیه، این بار به او تعلق گرفته و از وی دعوت می شود به سن پترزبورگ برود.

کتاب عاموس عوز که برنده جایزه روسی گردیده، “بشارت از زبان یهودا” نام دارد که یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح بود. ولی عاموس عوز در کتاب خود، بشارت یهودا را در لباس امروزی می پوشاند و آن را بر حسب اندیشه های خود شکل می دهد.

عاموس عوز یکی از شخصیت های صلح جوی اسرائیل محسوب می شود که همیشه از دوستی و همکاری سخن گفته و سیاست دولت های وقت در اسرائیل را مورد انتقاد قرار داده است. وی در برخی موارد با فلسطینی ها ابراز همدردی کرده، ولی هم زمان، از آن ها خواسته است که از رفتارهای تهاجمی علیه اسرائیل دست بردارند و راه آشتی و همزیستی با مردم این کشور را در پیش گیرند.

انتشار کتاب او به زبان روسی، آن هم در کشوری که اکثر مردمان آن مسیحیان ارتدوکس و تعصب گرا هستند، یک چالش ادبی و فلسفی تلقی شده است.

تولستوی با نوشتن کتاب هایی چون آناکارنینا و کتاب جنگ و صلح، به شهرت جهانی رسید که هنوز هم ادامه دارد. این نویسنده کلاسیک روسی، ۱۰۸ سال پیش درگذشت.

عاموس عوز که کتابهایش به ده ها زبان ترجمه شده، دارنده چندین جایزه بزرگ جهانی می باشد