نیروهاى سپاه پاسداران اسلحه و مهمات خود را در آثار تاریخی سوریه پنهان می کنند 

حکومت ایران به تحکیم حضور خود در سوریه، به ویژه در کرانه غربی فرات از المیادین گرفته تا شهر استراتژیک آلبو کمال در مرز سوریه و عراق، ادامه می‌دهد.

به گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، شبه‌نظامیان طرفدار ایران در حال ذخیره‌سازی اسلحه و مهمات در قلعه باستانی “الرحبه” در نزدیکی شهر المیادین در حومه شرقی دیرالزور هستند.

در ادامه این گزارش آمده است : پیشتر نیز سازمان داعش اقدام به ذخیره‌سازی سلاح‌های خود در سرداب‌ها و محوطه این قلعه تاریخی کرده بود و اکنون  شبه‌نظامیان وفادار به رژیم ایران نیز از بیم تکرار بمباران مواضع و زاغه‌های اسلحه و مهمات خود، همین رویکرد را در پیش گرفته‌اند. زیرا این قلعه، دارای مساحتی وسیع بوده و فوق‌العاده حفاظت شده است. این نحوه استفاده از این بنای تاریخی، تخلفی جدی و آشکار محسوب می‌شود و مسئولیت هرگونه صدمه و زیان وارده به این بنای تاریخی، بر عهده نظام ایران است.

دیده بان حقوق بشر سوریه نوشته است : نظام ایران نه تنها سرگرم دست‌اندازی به تاریخ سوریه است، بلکه شهروندان سوری نیز در معرض خطر بزرگی قرار دارند، زیرا شبه‌نظامیان وفادار به حکومت ایران، بخشی از اسلحه و مهمات خود را از بیم حملات احتمالی اسرائیل یا ائتلاف بین‌المللی در مناطق پرجمعیت غرب فرات، در المیادین و حومه آن یا آلبو کمال و حومه، انبار کرده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است که  مناطق زیر نفوذ رژیم اسد، شاهد وضعیت فاجعه‌بار معیشتی و فقر شدید هستند، فعالیت تجاری میان طرف‌های ایرانی و شبه‌نظامیان وابسته به تهران در عراق ادامه دارد و گذرگاه‌های قانونی و غیرقانونی سوریه و عراق در غرب فرات، شاهد عبور و مرور روزانه کامیون‌های حامل سبزیجات، میوه و دیگر کالاهای تجاری هستند.

در ادامه این گزارش آمده است که شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران غالبا در این خط تجاری فعال هستند تا محموله‌های اسلحه را در پوشش کامیون‌های سبزیجات و میوه به مناطق خود منتقل کنند.

یادآور می شود که  کرانه باختری رود فرات در استان مرزی دیرالزور با عراق، اصلی‌ترین منطقه نفوذ نظام ایران و شبه‌نظامیان وفادار به آن در سوریه از جمله شبه‌نظامیان عراقی است.

دیده بان حقوق بشر سوریه نوشته است که شبه‌نظامیان طرفدار نظام ایران نیز در حومه دیرالزور در کرانه غربی فرات متمرکز شده‌اند. بر اساس برآورد دیدبان حقوق بشر سوریه، حدود ۱۵ هزار شبه‌نظامی عراقی، افغان و پاکستانی وفادار به رژیم ایران در دیرالزور، به ویژه منطقه حد فاصل شهرهای مرزی البوکمال و دیرالزور تا المیادین حضور دارند.

در این گزارش آمده است که هزاران تن از عناصر و مشاوران نظامی سپاه پاسداران، در سوریه حضور دارند، اما تهران فقط به حضور مشاورانی اذعان دارد که به نیروهای رژیم سوریه کمک می‌کنند.

شبه‌نظامیان عراقی به درخواست حکومت ایران، پس از پایان عملیات علیه داعش در عراق و سپس سوریه، عمدتا در نوار مرزی میان عراق و سوریه حضور داشته و در شهر البوکمال استقرار دارند در کنار نیروهای رژیم سوریه علیه مخالفان بشار اسد می جنگند.

دیده بان حقوق بشر سوریه گفته است که نیروهای رژیم ایران و شبه‌نظامیان وفادار به آن، از زمان استقرار در منطقه دیرالزور، اقدام به ایجاد مواضع و پادگان‌های نظامی کردند. در طی سالها، کامیون‌های حامل سلاح، مهمات و همچنین زاغه‌ها و مواضع نظامی این شبه‌نظامیان بویژه در منطقه میان المیادین و البوکمال، هدف حملات هوایی قرار گرفته‌اند.