نگرانی از بحرانی شدن همکاری های نظامی اسرائیل و روسیه در مورد سوریه برطرف نشده است

اس – ۳۰۰ می تواند از داخل سوریه، هواپیماهای مسافری در فرودگاه بین المللی بن گوریون را نیز هدف قرار دهد

برخی تحلیلگران ارزیابی می کنند که بحران روابط بین اسرائیل و روسیه بر سر حادثه سقوط هواپیمای نظامی روسی در سوریه بالا می گیرد. ولی اظهارات نتانیاهو پیش از آن که رهسپار نیویورک شود، با لحن خوش بینانه ای در این زمینه سخن گفت.  سخن از هواپیمای نظامی از نوع ایلیوشین بیست می باشد که دوشنبه گذشته هنگام عملیات نیروی هوایی اسرائیل بر فراز ناحیه لاذقیه در سوریه، هدف یک موشک سوری قرار گرفت و متلاشی شد.

بنیامین نتانیاهو دیرور (دوشنبه) با پرزیدنت پوتین تلفنی تماس گرفت و به تفصیل با او سخن گفت و دوباره تاکید کرد که سقوط هواپیمای نظامی روسی توسط موشک سوری بوده و به اسرائیل ارتباطی نداشته است. پیشتر گفته شده بود که سقوط هواپیمای ایلیوشین بیست دقیقه پس از حمله جنگنده های اسرائیلی بوده و بنابراین، جنگنده ها نمی توانسته اند در پشت ایلیوشین سنگر بگیرند.

ولی مقامات نیروی هوایی روسیه که نمی خواهند مسؤولیت آن ها و نیروی هوایی سوریه در مورد این حادثه ناگوار برملا شود، همچنان اسرائیل را متهم قلمداد می کنند.

رویداد وخیم آن است که اکنون روسیه می خواهد سامانه ضد موشکی اس – ۳۰۰ را در سوریه مستقر سازد. اسرائیل در گذشته قاطعانه خواهان خودداری روسیه از تحویل این سامانه به روسیه گردیده بود و نصمیم کنونی پرزیدنت پوتین را با وخامت زیاد تلقی می کند.

ادعای ارتش روسیه آن است که این سامانه می تواند بین هواپیماهای روسی را از جنگنده های کشورهای دیگر تشخیص دهد و بدین سان، در آینده هواپیماهای نظامی روسی از سرنوشت ایلیوشین در امان خواهد بود. ولی کارشناسان اسرائیلی می پرسند که این دستگاه چگونه کار خواهد کرد؟

به گفته این کارشناسان، تردیدی نیست که مدت ها طول خواهد کشید تا روسیه بتواند نظامیان سوری را با طرز کار دقیق این سامانه بسیار پیچیده آشنا سازد و  ممکن است روس ها ناچار باشند به مدت ماه های مدید، خود بکاراندازی اس – ۳۰۰ را در دست داشته باشند و آنگاه این خطر وجود دارد که ارتش روسیه مستقیما با ارتش اسرائیل درگیر شود و این امری است که هیچیک از دو کشور خواهان به وجود آمدن آن نیست.

از سوی دیگر، اگر این سامانه به مدیریت ارتش سوریه سپرده شود، آن ها ممکن است به ماجراجویی هایی دست بزنند که منافع خود روسیه را نیز به خطر اندازد.

اس – ۳۰۰ می تواند از داخل سوریه، هواپیماهای مسافری در فرودگاه بین المللی بن گوریون را نیز هدف قرار دهد.

کارشناسان نظامی در اسرائیل می گویند که نیروی هوایی این کشور به آسانی می تواند سامانه اس – ۳۰۰ را از کار بیاندازد و چنین اقدامی ممکن است باعث بی اعتبار شدن ارتش روسیه گردد و کرملین را خشمگین کند.

در هر حال، آشنایان امور نظامی در اسرائیل می گویند که گرچه به کاراندازی سامانه اس – ۳۰۰ ممکن است مشکلاتی برای نیروی هوایی اسرائیل ایجاد کند، ولی قادر به توقف این عملیات نخواهد بود.

نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل گفته اند که در هر شرائطی اقدامات اسرائیلی برای جلوگیری از استقرار دائم سپاه قدس در سوریه و انتقال اسلحه توازن شکن به حزب الله لبنان ادامه خواهد یافت.

مقامات نظامی روسی گفته اند که قادرند هنگام عملیات، امواج ماهواره ای را مختل سازند تا جنگنده های اسرائیلی نتوانند با مرکز فرماندهی در تماس باشند و یا ماموریت خود را انجام دهند.

ولی آگاهان نظامی می گویند که اسرائیل ار چند سال پیش که سخن از تحویل اس – ۳۰۰ به حکومت ایران پیش آمد، راه هایی را برای مقابله با این امر نیز آزمایش کرده و برای رویارویی با آن آمادگی دارد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در سخنانی، انتقال سامانه اس سیصد به سوریه را اقدام ناشایست و غیرمسؤولانه توصیف کرد و آن را محکوم دانست.

نتانیاهو در گفتگوی تلفنی با پرزیدنت پوتین، از جمله به او گفت که استقرار این سامانه ضد موشکی در سوریه، بر میزان خطرات امنیتی در منطقه خواهد افزود.

نخست وزیر اسرائیل، در واقع مسؤولیت سقوط هواپیمای نظامی روسی را متوجه رژیم ایران دانست و گفت که اگر حکومت ایران نمی کوشید در سوریه مستقر گردد و جنگ افزارهای توازن شکن برای حزب الله بفرستد، چنین وضعی پیش نمی آمد.