نگرانی اسرائیل: روسیه و ترکیه عملا پذیرفته اند که ایران در سوریه بماند

مقامات اسرائیلی با نگرانی می گویند که حکومت اسلامی ایران در دیدار سه گانه ای که هفته پیش در آنکارا انجام شد، عملا موافقت روسیه و ترکیه را برای ماندن در سوریه به دست آورد.

در این دیدار که بین ولادیمیر پوتین، رجب طیب اردوغان و حسن روحانی انجام گرفت، به تفصیل درباره آینده سوریه گفتگو شد و منابع خبری می گویند که سران روسیه، ترکیه و ایران، در این دیدار عملا مناطق نفوذ خود در سوریه را مشخص ساختند.

محافل نظامی در اسرائیل با نگرانی گفتند که در این دیدار، روسیه و ترکیه با ادامه استقرار افراد سپاه پاسداران در سوریه موافقت کرده اند، به شرط آن که نیروهای روسی و ترک نیز به حضور نظامی خود در آن کشور ادامه دهند.

یک تحلیلگر ایتالیائی به نام خانم فیاما نیرشتین در این رابطه نوشت که رژیم ایران در واقع به شیوه های کولونیالیستی می کوشد در سوریه مستقر شود و برای رسیدن به این هدف حاضر است به روسیه و ترکیه نیز امتیازاتی بدهد تا رضایت آن ها را جلب کند.

اسرائیل بارها تاکید کرده که با استقرار افراد سپاه پاسداران در سوریه به هیچ وجه کنار نخواهد آمد، و حتی اگر تنها بماند، باز هم از امنیت خود دفاع خواهد کرد.

این گزارش ها در حالی انتشار می یابد که خبر می رسد سوریه دوباره سلاح های سنگینی را به نواحی نزدیک به مرز اسرائیل انتقال داده است.

یک تحلیلگر اسرائیلی به نام “یوآو لیمور” در ارزیابی خود نوشت که تنها ایالات متحده است که می تواند از تقسیم سوریه بین ایران، روسیه و ترکیه جلوگیری کند – و این در حالی که پرزیدنت ترامپ گفته است که می خواهد نیروهای آمریکایی را بکلی از سوریه بیرون برد و کمک به اوپوزیسیون آن کشور را متوقف کند. ولی اکثر مشاوران نزدیک ترامپ این اندیشه را منفی دانسته اند و کاخ سفید اعلام کرده که هنوز تاریخی برای این خروج تعیین نشده است.

3 دیدگاه‌

  1. روسیه و سوریه چکاره اند که اجازه ماندن سرکرده نروریستها ی داعش را در سوریه بدهند و این موضوع ثابت کرد که ترکیه و روسیه از خادمان حکومت تروریستی ایران هستند و در جهت نابودی غرب عمل میکنند

  2. حکومت ایران تمام دنیا را بازی داده و کمتر کسی باور میکند که در پروسه سیاسی ایران گرفتار شده. تاسیس تمام گروه های تروریستی از ۴۰ سال پیش به این سو همگی کار ایران بوده و نمایش حمله داعش به مجلس ایران برای رفع شک جهانیان بود که چرا داعش در همه جا بجز ایران مشغول جنایت است.

Comments are closed.