نگرانی اسرائیل: عربستان ۱۶ نیروگاه اتمی در ۲۰ سال آینده برپا می کند

دولت عربستان سعودی اعلام کرد که قصد دارد جمعا ۱۶ نیروگاه اتمی برپا سازد. مقامات ارشد اسرائیلی پیشتر از تصمیم عربستان و دیگر کشورهای عرب منطقه برای احداث نیروگاه های اتمی ابراز نگرانی کرده و گفته بودند که بدین سان، غنی سازی اورانیوم در آن کشورها نیز آغاز می گردد و این امر می تواند مرحله تازه و خطرناکی در مسابقه تسلیحات اتمی در خاورمیانه باشد.

آگاهان امور می گویند که حکومت اسلامی ایران نیز برنامه اتمی خود را به بهانه نیاز به سوخت برای راه اندازی نیروگاه هسته ای بوشهر آغاز کرد و این در حالی که روسیه طبق قرارداد، سوخت مورد نیاز این کوره را برای چندین سال آینده تامین می کند.

مقامات عربستان تاکید می کنند که هدف آن ها، بهره گیری از انرژی هسته ای، تنها در امور صلح آمیز و غیرنظامی است. ولی آگاهان می گویند که عربستان دارای یک جمعیت کم است و یکی از غنی ترین ذخایر نفت جهان را دارد و مسلما به شانزده کوره اتمی برای تامین برق نیازی ندارد.

نخست وزیر اسرائیل پیشتر هشدار داده بود که اگر جامعه جهانی برای مهار کردن برنامه های هسته ای حکومت ایران به اقدامات جدی دست نزند، خطر به راه افتادن یک مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه بسیار جدی است.

عربستان سعودی، از هنگام دخالت رژیم ایران در جنگ یمن، و به ویژه از هنگامی که اقلیت نیمه شیعه موسوم به حوثی ها در یمن ده ها موشک به سوی خاک عربستان پرتاب کرده، و با توجه به تهدیدات صریح حکومت ایران علیه خاندان سعودی، و به ویژه از هنگامی که سفارت عربستان در تهران مورد حمله قرار گرفت، به سیاست قاطعانه ای علیه رژیم ایران روی آورده و عملا دو کشور در حال جنگ هستند.

اسرائیل ابراز نگرانی کرده بود که برنامه های اتمی ایران، کشورهای عرب و به ویژه امیرنشین های حوزه خلیج فارس و دولت عربستان را تشویق خواهد کرد به یک رقابت تسلحیات اتمی روی آورند که خطرات سهمگینی را ممکن است علیه امنیت و ثبات خاورمیانه و مردمان این سرزمین ها به وجود آورد.

عربستان سعودی اعلام کرده که این شانزده نیروگاه اتمی را قصد دارد به تدریج و در ظرف بیست سال آینده برپا کند. عربستان در سال های اخیر مقادیر کلانی اسلحه نیز از کشورهای غربی خریداری کرده و اکنون از بریتانیا نیز درخواست خرید جنگ افزارهای زیادی را کرده است.

 

4 دیدگاه‌

  1. عربستان سعودی اعلام کرده که این شانزده نیروگاه اتمی را قصد دارد به تدریج و در ظرف بیست سال آینده برپا کند. عربستان در سال های اخیر مقادیر کلانی اسلحه نیز از کشورهای غربی خریداری کرده و اکنون از بریتانیا نیز درخواست خرید جنگ افزارهای زیادی را کرده است.

  2. به نام خدا.شما که تضمین امنیتیتونو در برابر ایران از روسیه گرفتین عربستانم نذارین بسازه.حالا واجب نیست اینقدر به مذهبیاتون بها بدین یه موقع اصلا خاستین خودتون هم در آینده مسلمان بشین.بعد که به یاری خدا در کل اسرائیل و کرانه غربی شهرک ساختین و جمعیتتونو بالا بردین روی حداقل۴۰ تا ۵۰ میلیون.بیا به ضمیمه همین مسجدی که بهش میگن مسجد القصی به طوری که همین مسجد تاریخی هم حفظ بشه به دست مسلمانان بنی اسرائیل برای حفظ فرهنگ و تاریخ اسرائیل یک مسجد الاقصی به سبک حرم حضرت سلیمان با نماز خانه بزرگ مثلا ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار نفری به سمت مسجد الحرام بازسازی کن چه اشکالی داره حالا یهودیان بنی اسرائیلم به سمت اینجا خوب میخان نماز بخونن که بخونن شاید اصلا اون موقع یهودیان بنی اسرائیل یک اقلیت شدن.تو طول تاریخ ما خیلی مسلمانان بنی اسرائیلی داشتیم فقط این بیچاره ها کشور نداشتن که الان بنی اسرائیل به یاری خدا کشورم داره.اعرابم محل نذار به مرور زمان توی جمعیت بزرگ بنی اسرائیل حل میشن فقط زمان نیاز داری و درایت و فکر

  3. به نام خدا.اونهایی که الان به ما برای حفظ تاریخ و فرهنگمون میگن آتش پرست میدونی به خدا چی میگم ؟میگم خدایا تو را چی فرض کردن یعنی ما آتش میپرستیم خندم میگیره

  4. من بعنوان یه ایرانی موافق احداث این نیروگاه ها در عربستان هستم. و امید رارم عربستان هم مثل پاکستان به بمب اتم برسه هر چند رقیب کشورم هست .این امریکا و اسراییل همه چی را برای خودشان میبینند و دوست ندارن کشورهای مسلمان به تکنولوزی هسته ی و بمب اتم برسن.برای عربستان بهترین فرصت روابطشون با غرب عالی هست و حتی با اسراییل هم خوبر هست و از این فرصت استفاده بکنه وانها به ظاهر هم که شده نمیتونن مخالف این کار عربستان باشن هر چند در باطن شدیدا مخالف هستن چون عربستان یک کشور مسلمان هست. علنا در درون حرص میخورن و چیزی نمیتونن بگن

Comments are closed.