نگرانی ایرانیان: اگر بایدن پیروز شود، به برجام باز می‌گردد و به سکوت نسبت به زجر ملت ایران ادامه می‌دهد

ایرانیان سراسر جهان، به طور فزاینده ای ابراز نگرانی می‌کنند که اگر جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری، بر دونالد ترامپ پیروز شود، سیاست آمریکا در برابر حکومت ایران، کم و بیش به همان شیوه دوران پرزیدنت اوباما، با برخی تغییرات جزئی، باز گردد. در دوران هشت ساله باراک اوباما، جو بایدن معاون ریاست جمهوری بود.
هم زمان، چند سازمان ایرانی از بایدن خواسته‌اند که سکوت خود را بشکند و جنایات حکومت اسلامی علیه ملت ایران را نکوهش کند.

همچنین خبر رسید که بایدن در سخنرانی در همایش بزرگ یک سازمان مسلمانان ایالات متحده، از جمله گفت: «ای‌کاش دین اسلام را در مدارس آمریکا تدریس می کردند».

حزب دموکرات ایالات متحده، حدود چهار ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری، پیش نویس برنامه حزبی خود را  آماده کرده که به موجب آن، اگر دموکرات ها در انتخابات پیروز شوند، به توافق اتمی برجام باز خواهند گشت و هرگز به فکر تغییر رژیم در ایران نخواهند افتاد و فعالیتی در این زمینه انجام نخواهند داد.
در این پیش نویس همچنین گفته شده که ایالات متحده دخالت نظامی در افغانستان و نقاط بحران زده دیگر جهان را به حداقل خواهد رساند.

جو بایدن روز سه شنبه (دو روز پیش) در سخنرانی از راه دور در یک همایش کنگره بزرگ مسلمانان، از آن‌ها خواست به حزب دموکرات و ریاست جمهوری او رای دهند و در جریان سخنرانی خویش، از جمله گفت: «ای‌کاش در مدارس ایالات متحده، مطالب بیشتری درباره اسلام، به دانش آموزان تعلیم داده می شد». دست کم یکی از سازمان های بزرگ اسلامی در ایالات متحده اعلام داشته که همه اعضای آن به جو بایدن رای خواهند داد.

شعار پیکار انتخاباتی حزب دموکرات، از به دست آوردن آراء یک میلیون نفر از مسلمانان ایالات متحده سخن می گوید.

بایدن در سخنانش گفت که “چه بهتر بود اگر آمریکاییان درباره ادیان و به ویژه دین اسلام بیشتر سخن می‌گفتند، زیرا اسلام یکی ازعمده ترین ادیان جهان است”.

در این میان، دو سازمان ایرانی در ایالات متحده، در نامه سرگشاده ای خطاب به نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری، از او خواستند سکوت خود را بکشند و ستمگری‌های حکومت اسلامی ایران را محکوم کند و همبستگی و همدلی خود را با ملت تحت ستم ایران بیان دارد.

در حالی که پرزیدنت ترامپ به هشتگ اعدام_نکنید پیوست، جو بایدن در این زمینه سکوت کرد.

دو سازمان ایرانی که این نامه سرگشاده را انتشار دادند، یکی حزب مشروطه ایران” است که خود را دارای گرایش های لیبرال دموکرات معرفی می کند، و دیگری گروهی موسوم به “ایرانی – آمریکایی‌های خواستار آزادی” می باشد.