نگرانی سازمان محیط زیست از عدم رسیدگی درست به زباله های متعلق به افراد کرونایی

مدیرکل سازمان حفاظت از محیط زیست استان تهران از نحوه دفع زباله در منازلی که بیمار مبتلا به کرونا دارند ابراز نگرانی کرده و گفت: «به‌ دلیل عبور زباله‌های عفونی از فیلتر دستگاه‌های تصفیه در بیمارستان‌ها‍، نگرانی در مورد این نوع پسماندها وجود ندارد، اما زباله‌های خانگی از این نوع فیلترها عبور نمی‌کنند».

سعید محمودی افزود: «در حال حاضر شمار قابل توجهی از بیماران مبتلا به کرونا نیز در منازل قرنطینه هستند و زباله‌های آلوده به این ویروس تولید می‌کنند».

در ارتباط با ادعای همیشگی کمک های سپاه پاسداران به مردم، در مورد مبارزه با کرونا، گزارشی در رسانه‌های اجتماعی شده است که می گوید بی کیفیت ترین مواد ضد عفونی و ماسک های غیر استاندارد را میان مردم توزیع کرده اند. در این گزارش آمده است: «سپاه و بسیج همه کمک های بین المللی را به نام مردم به سوریه و عراق می فرستند و  کمکهای بی مصرف بسیج برای مقابله با کرونا را به مردم ایران می‌دهند».

در انتقادهای مکرر از نحوه عملکرد دولت در مقابله با کرونا، یک نماینده  مجلس گفت: «تنها راه کنترل شیوع ویروس کرونا در کشور، اجرای سیاست‌های قاطعانه است نه نیم‌بند. باید تعطیلی مراکز مانند سایر کشورها اجرایی شود و  صدا و سیما تمرکز خود را بر روی مشکلات مردم ایران بگذارد نه آمریکا و اروپا».

شهاب الدین بیمقدار تاکید کرد: «اگر تعطیلی مانند سایر کشورها اجرایی نشود، سلامتی قشر عظیمی از جامعه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و مسائل اجتماعی و امنیتی بدنبال خواهد داشت».

وی افزود: «بنده در نامه ای به معاون پارلمانی رئیس جمهوری اعلام کردم که با این روند به اقتصاد ضربه سنگین تری وارد می شود. رهبران تمام کشورها سلامت مردم را در اولویت قرار داده و سیاست های سختگیرانه ای را برای مهار این ویروس به اجرا گذاشته اند».