نگرانی وزیر نفت: کشورهای اوپک می خواهند جای ایران را بگیرند

وزیر نفتگفت: “ما اوپک را ترک نمی‌‎کنیم. اما استفاده سیاسی از نفت موجب فروپاشی اوپک می‌شود

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، با از انتقاد  از کشورهای همسایه‌ گله کرد که آن ها می‌خواهند جای ایران را در بازار جهانی نفت بگیرند. زنگنه با لحن تهدیدآمیزی هشدار داده گفت: «این را بدانید که  استفاده سیاسی از نفت باعث مرگ اوپک خواهد شد».

وزیر نفت پیش از حضور در چهل و هشتمین نشست اوپک  که در۲ روز اینده در وین برگزار می شود در مصاحبه  با بعضی از رسانه ها داخلی و خارجی  گفت: “ما اوپک را ترک نمی‌‎کنیم. اما استفاده سیاسی از نفت موجب فروپاشی اوپک می‌شود .

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، وزیر نفت ایران نامی از کشورهای همسایه نبرد اما با این هشدار به‌طور ضمنی به کشورهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی اشاره می‌کند.

وی افزود:  هرچند ایران منتقد شرایط حاکم بر اوپک است، اما مانند قطر از اوپک خارج نخواهد شد.او در پی یافتن راهکارهایی برای فروش نفت خود است.

در این گزارش  آمده است:  همراهی اوپک با روسیه این نگرانی‌ را دامن می‌زند که تصمیم‌گیری‌ها در  این سازمان، عمدتا از سوی سعودی‌ها، روس‌ها و گروهی از تولیدکنندگان که امارات نیز شامل آن است، صورت می‌گیرد.

قطرسال گذشته  اعلام کرد که پس از یک عضویت ۵۷ ساله، از اوپک خارج خواهد شد ولی این تصمیم را بی‌ارتباط به تحریم‌های عربستان سعودی و امارات علیه خود دانست که از ۲ سال پیش  برقرار است.

وزیر امور خارجه قطر پیشتر به شبکه سی‌ان‌بی‌سی گفته‌است که آن‌ها یک تولیدکننده نفت کوچک‌اند و صدایشان به جایی نمی‌رسد.

ایالات متحده آمریکا از یک هفته ی پیش تاکنون  با “فشار حداکثری” بر حکومت ایران  و به هدف  صفر رساندن صادرات نفت ایران از تمدید دوره شش ماهه معافیت مشروط هشت واردکننده اصلی نفت و گاز این کشور خودداری کرده بود .

زنگنه گفت: “ما هیچگاه اوپک را ترک نمی‌‎کنیم. اما وقایعی که دارد اتفاق می‌افتد نشانه‌های خوبی برای اوپک نیست.”

افزایش تولید نفت عربستان، و همچنین عملکرد کمیته نظارت بر توافق اوپک , غیراوپک مورد انتقادهایی بوده است. روسیه، مهمترین صادرکننده غیراوپک نیز تولیدش را بالا برده است.

پس از تجدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه حکومت ایران، هم اکنون صادرات نفتی ایران به میزان یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

برخی تحلیل‌گران می‌گویند که صادرات نفت حکومت ایران  در ادامه ی این حریم ها بازهم تا چندین هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت. با توجه به شرایطی که برای ایران رخ داده و مشمول تحریم های بیشتری از سوی امریکا شده عربستان سعودی به‌طور واضح و روشن درباره جبران افزایش قیمت ناشی از این کاهش تعهد نداده ‌است.

خالد الفلاح، وزیر انرژی عربستان سعودی پیشتر گفته بود که  این کشور برای رسیدن به بازاری متعادل و پایدار با تولید‌کنندگان و خریداران مذاکره خواهد کرد.

یک دیدگاه

  1. به قیافه این شیاد دزد جنایتکار نگاه کنید، هیچ نشانی از آدمیت در قیافه این جانی بالفطره وجود ندارد.

Comments are closed.