نیروهای امنیتی رژیم،شمار زیادی از شهروندان ترک زبان را بازداشت کرد

نیروهای امنیتی رژیم ایران، شمار زیادی از شهروندان ترک زبان در شهرهای این کشور را که در حمایت از جمهوری آذربایجان، که مورد تعرض ارمنستان واقع شده، تجمع کرده بودند را بازداشت کرد.

به گزارش شبکه‌های اجتماعی در ایران،  نیروهای امنیتی حکومت،  شماری از تجمع‌کنندگان ترک را در  برخی از شهرهای ایران مانند تبریز، زنجان و ارومیه، ، دستگیر کردند.

در  این گزارش‌ امده است که ، در برخی شهرهای ایران از جمله تبریز، ارومیه و زنجان که اکثریت جمعیت آنان  ترک زبان است،  تجمعات اعتراضی فعالان ترک به منظور اعتراض به آنچه «سیاست‌های حمایتی ایران از ارمنستان» خوانده شده و همچنین اعلام حمایت این شهروندان از جمهوری آذربایجان، برگزار شد.

به گزارش سازمان حقوق بشری، شماری از بازداشت شدگان از جمله:  رحیم ساسانیان، حکیمه احمدی، سعدالله ساسانیان و یاسمین ظفری در تجمع تبریز دستگیر شدند، همچنین “رسول رضوی” فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق پس از احضار به اداره اطلاعات تبریز، بازداشت شده است.

همچنین به گزارش این سازمان، “فرید خورشیدی” فعال جنبش دانشجویی آذربایجان نیز پس از احضار به پلیس امنیت ارومیه ناپدید شده است.

تجمع‌های پراکنده‌ای نیز در تهران، اردبیل، نقده و مراغه گزارش‌ شده است.

جنگ ارمنستان و جمهوری آذربایجان از سال ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۰ میلادی روی داد و نزدیک به دو سال طول کشید. تسلط بر قره‌باغ، موضوع درگیری‌های شدیدی میان جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای سال‌های طولانی است.

طی روزهای اخیر نیز تشدید درگیری‌های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان وارد فاز نگران کننده‌ای شده است. در این میان، فعالان مدنی ترک معتقدند که موضع ایران مانند روسیه به “حمایت از ارمنستان” نزدیک است و به همین علت فراخوان برگزاری تجمع توسط آنها در فضای مجازی منتشر شده بود.