نیروهای انتظامی ایران به بازداشت کردها پرداخته اند. کیهان کلهر کنسرت استانبول را باطل کرد

خبر رسید که کیهان کلهر هنرمند کرد، در اعتراض به حمله ترکیه به کردهای شمال سوریه کنسرت خود را در استانبول لغو کرده است

نهاد حقوق بشری موسوم به هەنگاو گزارش داد که شماری از شهروندان کرد ایران، در اعتراض به حمله ترکیه به شرق سوریه توسط  نهادهای امنیتی رژیم ایران بازداشت شدند. شمار دستگیرشدگان شش تن اعلام گردید، ولی احتمال دارد که در ساعات امروز، بر تعداد آن ها افزوده شده باشد.

هەنگاو،  در گزارش خود نوشت :  نیروهای انتظامی و امنیتی شهرستان جوانرود در استان کرمانشاه (کرماشان) دست کم شش شهروند را بە اتهام تلاش برای برپایی تجمع اعتراضی جهت محکوم کردن لشکرکشی ترکیە بە کردستان سوریە، در این گزارش آمده است که این شش شهروند از ساعت ١٢ ظهر بازداشت و تا ساعت شش عصر در بازداشت بە سر بردەاند.

هه نگاو در ادامه نوشته : در شهرهای سنندج، بانە، دیواندرە، مریوان و پیرانشهرنیز  تجمعاتی برگزار شد که در مریوان ضد و خورد میان نیروهای امنیتی و مردم صورت گرفت کە منجر بە زخمی شدن چند تن از شهروندان مدنی و نیروهای امنیتی شد. همچنین گزارشها حاکی از بازداشت چهار شهروند می باشد کە تاکنون هویت آنها برای هەنگاو احراز نشدە است.

همزمان خبر رسید که کیهان کلهر هنرمند کرد، در اعتراض به حمله ترکیه به کردهای شمال سوریه کنسرت خود را در استانبول لغو کرده است.

کیهان کلهر نوازنده کمانچه و آهنگسازکرد ایرانی در مراسم  کنسرت مشترک با رامبرانت در سالن رویال فستیوال لندن در ارتباط با حمله ارتش ترکیه به کردها در شمال سوریه گفت: این روزها روزهای سختی برای ما و مردم کرد است خشونت و جنگی در شما سوریه رخ داده و باعث شده تا مردم کرد رنج بسیاری بکشند و البته این فاجعه کشته شدگان و آوارگان و پناهندگان بیشتری خواهد داشت اما متاسفانه برخی از سیاستمداران این چیزها را نمی‌فهمند.

این هنرمند کرد ایرانی افزود:  قرار بود به‌زودی در شهر استانبول ترکیه کنسرتی برگزار کنم اما آن را به نشانه و احترامی به برادران و خواهران کرد خودم این کنسرت را لغو می‌کنم و همچنین آخرین قطعه را که در کنسرت امشب اجرا می‌کنم برای بچه‌های کرد می‌خوانم و امیدوارم روزی در دنیای زندگی کنیم که خبری از جنگ نباشد و کودکان در بستری آرام بخوابند.

به دستور رجب طیب اردوغان ارتش ترکیه نواحی کردنشین شمال سوریه را هدف بمباران های هوایی و آتش شدید توپخانه قرار داده که نتیجه اجتناب ناپذیر آن، کشته شدن افراد غیرنظامی و ویرانی ساختمان ها می باشد – امری که با معیارهای بین المللی همخوانی ندارد.

یک دیدگاه

  1. حق سهم نفت و مالیات مردم برای حقوق این نیروهای خاعن انتظامی استفاده میشود که به جاان و مال مردم ایران ضربه بزنند و توحین کنند.

    نه به صندوقهای رای گیری رژیم خاعن پرور اخوندی.

Comments are closed.