نیروهای انتظامی و یگان ویژه مردم روستای تنگ علیا در الشتر را به گلوله بستند

نیروهای یگان ویژه روز گذشته (چهارشنبه ) به منظور آنچه نیروی انتظامی “رفع تصرف از اراضی ملی” عنوان کرد، به منازل و باغ‌های مردم روستاهای منطقه کهمان و در تنگ علیا در الشتر استان لرستان حمله کردند  و پس از مواجه شدن با اعتراض ساکنان منطقه به سوی آنها شلیک کرده و شماری از مردم را زخمی کردند.

این در حالی که حکومت ایران در هر فرصتی ادعا می کند که اسرائیلی ها خانه های فلسطینی ها را ویران می کند

به گفته منابع محلی،  قطع درختان گردو و تخریب باغ‌ها از جمله اقداماتی است که ماموران برای رفع تصرف ساکنان روستاهای این منطقه، قصد اجرای آن را داشتند که منجر به درگیری آنها با مردم و تیراندازی به سوی روستاییان شد.

مردم منطقه گفته اند که در جریان تیراندازی نیروهای یگان ویژه و ماموران انتظامی چند نفر از اهالی روستا با گلوله‌های جنگی و ساچمه‌ای زخمی شدند.

در ویدیوهای منتشر شده هم  شلیک و تیراندازی پیاپی ماموران و زخمی شدن چند نفر مردم روستا مشاهده می‌شود و همچنین در یکی از تصاویر مردمی را نشان می‌دهد که در حال پرتاب سنگ به سوی نیروهای انتظامی و امنیتی هستند.

مرتضی مهدوی‌کیا، فرماندار شهرستان سلسله در لرستان، هم  با تایید این یورش و کشتار مردم توسط نیروهای یگان ویژه گفت که «اکنون با حضور ماموران نیروی انتظامی، امنیت در منطقه برقرار و اوضاع تحت کنترل است».

وی ادعا کرد:  درگیری در جریان اعزام نیروهای یگان ویژه برای اجرای مرحله دوم «آزادسازی اراضی ملی» رخ داده است.

مهدوی‌کیا  تایید کرد که ساکنان روستای درتنگ علیا و منطقه کهمان الشتر سال‌هاست که در این زمین‌ها و باغ‌ها سکونت دارند.

وی افزود که «شرایط ویژه منطقه کهمان و کوتاهی سالیان گذشته در اجرای قانون، منجر به ایجاد حقوقی برای اهالی شده است ولی «با قاطعیت رییس دادگستری، دادستان و شورای تامین» مقرر شد که این طرح اجرا شود.

همزمان یونس آزادپور، دادستان شهرستان سلسله، نیز مردم روستاهای منطقه کهمان الشتر را به خاطر جلوگیری از تخریب باغ‌ها و قطع درختان «هنجارشکن» خواند و گفت: «اشد مجازات را برای افرادی که هنجار شکنی کردند در نظر خواهیم گرفت.»

دادستان سلسله تاکید کرد که «با تمامی افرادی که به صورت غیرقانونی در منطقه اقدام به غرس غیرمجاز درخت کردند، قطعا برخورد می‌شود».

آزادپور اعزام نیروهای یگان ویژه برای تصرف بخش‌هایی از روستاهای و باغ‌های منطقه را در چارچوب «آزادسازی اراضی ملی» خواند و افزود که «بدون نیاز به تشکیل پرونده، مجوز داریم که برای آزادسازی حرائم اقدام کنیم».

دادستان سلسله تهدید کرد: در فاصله کمتر از چند روز آینده با همه افرادی که خطا کردند و مرتکب جرم شدند برخورد قاطع خواهیم کرد.

پیشتر در ۱۹ اسفند ماه گذشته محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، در گزارشی اعلام کرد که طی سال ۹۹ بیش از ۱۵۷ هزار و ۸۰۰ «ویلا» و «خانه غیر مجاز» در کشور بنابر حکم قلع و قم صادره از دادگاه‌ها، تخریب شده است.

دادستان کل کشور هدف از تخریب این «ویلا»ها و خانه‌ها را به طور عمده «بازگرداندن بیت‌المال» و مقابله با «زمین‌خواری» عنوان کرد و این درحالی که بخش گسترده‌ای از این خانه‌ها متعلق به شهروندان کم درآمد یا روستاییان بوده است.