نیروهای مقاومت در دره پنجشیر، ادعای طالبان مبنی بر رخنه به پنجشیر را رد کردند

احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود

نیروهای مقاومت به رهبری احمد مسعود، در ولایت پنجشیر افغانستان، دیروز (شنبه)، ادعای طالبان مبنی بر اینکه نیروهای آنها از جهات مختلف وارد پنجشیر شده‌اند را رد کردند و گفتند هیچ فردی وارد این ولایت نشده است.

محمد الماس زاهد، رئیس هیات جبهه مقاومت می‌گوید: «در پنجشیر درگیری وجود ندارد و هیچکس وارد این استان نشده است».

به گزارش طلوع نیوز افغانستان، انعام الله سمنگانی، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان، دیروز شنبه گفته بود: «هنوز درگیری صورت نگرفته، البته طالبان از چندین جهت پیشروی داشته، بدون این‌که با مقاومت آن‌ها [نیروهای احمد مسعود] روبرو شده باشند. نیروهای طالبان از جهات مختلف داخل خاک پنجشیر شده‌اند.»

الماس زاهد از برگزاری دور دوم مذاکرات میان دو طرف تا دو روز دیگر خبر داده و هشدار می‌دهد که شکست این مذاکرات برای هر دو طرف سنگین تمام خواهد شد.

وی گفت: «شکست مذاکره بخاطری به هر دو طرف سنگین تمام می‌شود که جنگ زمینه مداخله را برای خارجی‌ها فراهم می‌‌سازد و آن وقت جنگ دوامدار خواهد شد.»

از سویی دیگر، دو سناتور برجسته آمریکایی گفته‌اند که پنجشیر باید یک منطقه امن شناخته شود و امریکا برخی از رهبران جبهه مخالف طالبان را به رسمیت بشناسد.

احمد مسعود (پسر فرمانده مشهور افغان احمدشاه مسعود و یکی از رهبران مقاومت در برابر طالبان) و امرالله صالح (معاون اول رئیس جمهور سابق دولت افغانستان) – در تلاش هستند تا طالبان را به چالش بکشند.

مدتهاست که جنگجویان در پنجشیر با امکان شلیک سلاح‌های سنگین به دره‌ای عمیق از بالای یک کوه سنگی، مانع از تصرف این منطقه به دست تروریست‌های طالبان می شوند.

این جنگجویان از جبهه مقاومت ملی افغانستان هستند که قوی ترین نیروی باقی مانده پس از محاصره کابل توسط طالبان به شمار می‌روند.

پنجشیر به فاصله ۱۲۰ کیلومتری به طرف شمال شرق کابل در بین دو شاخه جنوبی هندوکش، از شمال شرق به جنوب غرب، موازی به امتداد هندوکش واقع است و دره‌های فرعی آن از شمال به جنوب و از جنوب به شمال امتداد داشته و به دره عمومی پنجشیر وصل می‌شود.