نیروی هوافضای سپاه پاسداران ادعا کرد : برد پهپادهای ایران به رکورد بی‌سابقه ۴۴۰۰کیلومتر رسید

خبرگزاری تسنیم، ۱۳ وابسته به سپاه پاسداران خبرداد که پهپاد شاهد۱۷۱ نخستین پهپاد ایرانی است که برد آن به ۴۴۰۰ کیلومتر رسیده است و بدین‌ترتیب برد عملیاتی پهپادهای ایرانی با جهش دو برابری روبه‌رو شده است.

سپاه پاسداران در این باره گفته است که  یک فروند پهپاد پیشرفته RQ-170 آمریکایی ۹ سال پیش پس از ورود به فضای کشور توسط نیروی هوافضای سپاه به زمین نشانده شد. یک سال بعد سپاه موفق شد با رمزگشایی از این پهپاد به اطلاعات ذخیره‌شده در حافظه آن را بازیابی کرد.

اکنون سپاه پس از گذشت ۹ سال از آن روز، در سال‌روز شکار RQ170 کلیپی منتشر کرده  است که حاوی اطلاعات نسخه‌های ایرانی آن است.

تسنیم در این باره نوشته است: پس از آن در سال ۹۳ کار ساخت نمونه ۴۰ درصد این پهپاد با نام پهپادهای شاهد ۱۶۱ و ۱۴۱ در دستور کار نیروی هوافضای سپاه قرار می‌گیرد. تفاوت بین پهپاد شاهد ۱۴۱ و ۱۶۱ در این است که شاهد ۱۶۱ از یک موتور جت و شاهد۱۴۱ از موتور پیستونی به‌عنوان پیشران استفاده می‌کنند.

سپاه پاسداران در ادامه ادعا کرده است که تا پیش از این بیشترین برد پهپادهای ایرانی متعلق به پهپاد شاهد ۱۲۹ با برد ۲۰۰۰ کیلومتر بود که حالا با انتشار اطلاعات برد پهپاد شاهد ۱۷۱ شاهد جهش بیش از دو برابری برد پهپادهای عملیاتی ایرانی هستیم.

یادآور می شود که حبیب الله سیاری فرمانده ارتش درباره دروغ سپاه،  در سرنگونی پهپاد آمریکایی گفته بود:   سرنگونی پهپاد آمریکایی کار ما بود نه سپاهاما رهبری بنا به مصلحت گفتند که ما در این زمینه سکوت کنیم ..