نیروی هوافضای سپاه پاسداران از استقرار و شلیک سامانه سوم خرداد بر روی شناور نیروی دریایی خبر داد

نیروی هوافضای سپاه  پاسداران با انتشار تصاویری از استقرار و شلیک سامانه سوم خرداد بر روی شناور نیروی دریایی خبر داد و  ادعا کرد: این عملیات به  مناسبت سالگرد انهدام پهپاد گلوبال هاوک آمریکایی در منطقه هرمزگان، است. این در حالی که عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش ایران گفته بود:  سرنگونی پهپاد آمریکایی در ۳۰ خرداد ۹۸ توسط ارتش انجام شده ونه سپاه پاسداران.

نظامی عبدالرحیم موسوی در این زمینه افزود: بنا به یک مصلحتی این کار بزرگ هیچ جا گفته نشد و هیچ رسانه ای هم انعکاس نداد و مردم هم متوجه نشدند.

تنها یک روز پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی پاسدار امیرعلی حاجی زاده ، فرمانده هوافضای سپاه به رسانه ها گفته بود که  این اقدام توسط سامانه ساخت سپاه به نام سامانه سوم خرداد انجام شده است.

حسن روحانی نیز در سخنان اش به ظاهر از این اقدام سپاه تشکر کرد اما در توضیحات اش از سامانه سوم خرداد ساخت صنایع وزارت دفاع تشکر کرد. در حالی که حاجی زاده پیشتر گفته بود این سامانه ساخت سپاه بوده است.

موسوی گفته بود:  رهبری از این موضوع کاملا اطلاع دارد ودر جریان است اما بالاتر از همه اینها خداوند است که ناظر بر اعمال و رفتار ماست.واقعیت کار اینست که ماموریت های ارتش برای دیده شدن نیست .

فرمانده ارتش در توضیحات اش نگفته که مصلحت در نظر گرفته چه بوده ؟ و چه ضرورتی وجود داشته که سپاه به عنوان عامل سرنگون کننده معرفی شود و نه ارتش ؟؟

یکی از احتمالاتی که در این باره وجود دارد اینست که مصلحت مذکور در واقع به تقسیم  نقش افراد و نهادها در حکومت جمهوری اسلامی مربوط می شود. تقسیم نقشی که بر طبق آن  دولت و افراد های وابسته به دولت و  ارتش باید بکوشند تصویری مطلوب و متعادل از خود نشان دهند و رهبر و افراد های وابسته به وی از جمله سپاه پاسداران و بسیج چهر های تند و خشن و آشتی ناپذیر از خود  به نمایش بگذارند.

تردیدی نیست که این افشاگری باعث می شود که دیگران به بقیه ادعا های سپاه با تردید و شک و گمان بیشتری توجه کنند.

همچنین قاسم تقی‌زاده معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز ادعا کرد که هم اکنون  پیشرفته‌ترین محصولات دفاعی را در اختیار نیروهای مسلح‌ قرار می‌دهیم

سپاهی تقی زاده افزود:  صنعت دفاعی کشور به آن درجه از خودکفایی رسیده که می تواند تمام نیازهای دفاعی نیروهای مسلح را در داخل کشور تامین کند.