نیروی هوایی اسرائیل به ۲۰ موضع سپاه قدس در سوریه حمله برد؛ احتمالا ۷ پاسدار نیز کشته شدند

نیروی هوایی اسرائیل سپیده دم امروز (چهارشنبه) مواضع سپاه قدس در خاک سوریه را مورد حمله قرار داد و به بسیاری از آن ها آسیب جدی وارد ساخت. این حملات در واکنش به شلیک چهار موشک از خاک سوریه به سوی اسرائیل بود که سپیده دم روز گذشته انجام گرفت. سامانه ضد هوایی “گنبد آهنین” همه این موشک ها را پیش از آن که وارد حریم هوایی اسرائیل شود نابود کرد. گفته می شود که در جریان این حمله گسترده، که در ماه های اخیر سابقه نداشته، شمار نامعلومی از افراد سپاه قدس نیز هلاک شده و یا زخمی گردیده اند. رهبران اسرائیل هشدار دادند که چنین تعرضاتی بی پاسخ نخواهد ماند. وزیر دفاع و همچنین وزیر خارجه اسرائیل به رژیم ایران اخطار کردند که از این گونه تعرضات دست بردارد، وگرنه، با واکنش کوبنده اسرائیل روبرو خواهد شد.

سخنگوی ارتش اسرائیل حمله به بیست موضع وابسته به سپاه قدس در خاک سوریه را مورد تائید قرار داد، ولی درباره میزان خسارات و آسیب ها سخنی نگفت.

در آخرین گزارشی که از جانب نهاد حقوق بشر سوریه انتشار یافت، شمار تلفات ناشی از حمله اسرائیل یازده تن گزارش شده که به احتمال قوی هفت تن از آنان افراد سپاه قدس و یا چریک های وابسته به رژیم ایران بوده اند.

یکی از نقاطی که مورد حمله قرار گرفت، ساختمان مربوط به امور امنیتی و نظامی در فرودگاه بین المللی دمشق بود که ستاد مرکزی نیروهای قدس در خاک سوریه محسوب می شود.

منابع خبری وابسته به اوپوزیسیون سوریه تائید می کنند که در جریان این حملات، شمار نامعلومی از افراد سپاه قدس آسیب دیده اند که هنوز درباره جزئیات آن خبر موثقی در دست نیست.

آگاهان نظامی گفتند که هنگام اجرای این حملات، سامانه های ضد هوایی سوریه به آتشباری گسترده پرداخت، ولی نیروی هوایی اسرائیل توانست  شش سامانه را نابود کند.

در این نبرد کم سابقه، هلیکوپترهای جنگی اسرائیل نیز بر فراز خاک سوریه به پرواز درآمدند و برخی هدف های نقطه ای را در بخش سوری بلندی های گولان نابود کردند.

با آن که ارتش روسیه در بسیاری از نقاط خاک سوریه مستقر می باشد، نسبت به این حملات نیروی هوایی اسرائیل واکنشی نشان نداد و در راه نابود کردن مواضع متعلق به سپاه قدس مانعی به وجود نیاورد.

مقامات امنیتی اسرائیل که نخواستند نامش برده شود، حاضر نشدند بگویند که آیا اسرائیل این حملات را ، پیشتر با ارتش روسیه همآهنگ ساخته بود. این مقامات به طور سربسته گفتند که پیش از این حملات “همآهنگی های لازم با قدرت های جهانی انجام شده بود”. احتمال می رود که منظور، روسیه و ایالات متحده بوده است.

برخی آگاهان در پاسخ به این که چرا واکنش اسرائیل با گذشت یک روز کامل انجام گرفت، ارزیابی کردند که اسرائیل ابتدا می خواسته است که حملات خود را با دولت های مسکو و واشنگتن همآهنگ سازد.

روسیه با آن که در سوریه هم پیمان رژیم ایران محسوب می شود، ولی تقریبا همیشه به نیروی هوایی اسرائیل امکان داده است که مواضع استقرار نیروهای قدس را در هم بکوبد.

برخی خبرنگاران پرسیدند چگونه است که با وجود ناکام ماندن حمله موشکی روز گذشته رژیم ایران، واکنش اسرائیل این گونه کوبنده بوده است. یک مقام امنیتی پاسخ داد که از این پس اسرائیل قواعد بازی را تغییر می دهد و هرگونه تعرض به این کشور با واکنش کوبنده روبرو خواهد شد

یک دیدگاه

  1. سلام // با آرزوی سلامتی و آرامش برای کشور عزیز اسرائیل اقدام بسیار شجاعانه و بموقع ارتش اسرائیل مایه مباهات می باشد درود خدا بر شما

Comments are closed.