نیروی هوایی عربستان اعلام داشت که پایگاه های موشک اندازی حوثی ها را در یمن نابود کرده است

شورشیان حوثی در یمن که پول و اسلحه آنها توسط حکومت ایران تامین میشود

حمله هوایی نیروهای مسلح عربستان و هم پیمانان آن، علیه مواضع پرتاب موشک در یمن، که در تسلط حوثی ها قرار دارد، یکبار دیگر اهمیت موشک را در جنگ های آینده آشکار می سازد و از گسترۀ دخالت های نظامی حکومت ایران در منطقه پرده برمی دارد.

ارتش عربستان می گوید که در این حمله هوایی، پایگاه های موشک انداز حوثی ها در چند نقطه یمن نابود شده است. گرچه این ادعا را باید با تردید تلقی کرد، ولی اقدام عربستان، از نظر سوق الجیشی با اهمیت تلقی می شود، زیرا اگر قدرت موشکی حوثی ها همچنان افزایش یابد، امنیت رفت و آمد آزاد کشتی های در دریای سرخ کاملا به خطر می افتد.

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در آخرین سخنان خود گفته بود که رژیم ایران قادر است دریای سرخ را ببندد و حسن روحانی نیز هنگام بیان تهدیدها علیه ایالات متحده، با اشاره به تنگه هرمز، گفته بود که رژیم ایران می تواند تنگه های زیادی را ببندد – که اشاره او به بابُ المَندَب بود که تنگه ای که دریای عرب را به دریای سرخ مرتبط می سازد.

منابع خبری رادیو پیام اسرائیل نیز فاش ساختند که در روزهای اخیر مباحثاتی در سطح بالای فرماندهی در ارتش اسرائیل جریان داشته که هدف از آن بررسی مفاهیم و بازتاب های تسلط حوثی ها بر تنگۀ باب المندب و بخش جنوبی دریای سرخ می باشد.

برای اسرائیل نیز این دریا دارای اهمیت فوق العاده است، زیرا اسرائیل از طریق بندر ایلات در جنوب کشور به دریای سرح وصل می شود و با عبور از باب المندب، به کشورهای آسیایی دسترسی پیدا می کند.

بخش اعظم نفت صادراتی از خلیج فارس به اروپا نیز از طریق دریای سرخ و کانال سوئز می گذرد.

با توجه به این واقعیت ها، سرکوب قدرت موشکی حوثی ها در یمن، می تواند یکی از اولویت های امنیتی برای اسرائیل باشد.

هنوز دقیقا معلوم نیست که نیروی هوایی عربستان، چند پایگاه موشک انداز حوثی ها را نابود کرده است. ولی این پرسش مطرح است که عربستان در شناسایی این پایگاه ها و هدف گیری های آن ها، تا چه حد از تجربیات ایالات متحده و اسرائیل استفاده کرده است.

حوثی ها در روزهای اخیر با برپا کردن یک نمایشگاه، انواع موشک هایی را که از حکومت ایران دریافت کرده اند به نمایش گذاشتند. با آن که رژیم ایران هرگز به صراحت نگفته که این موشک ها ساخت آن کشور است، ارتباط با آن را نیز تکذیب نمی کند.

حوثی ها که یک اقلیت نسبتا عقب مانده و فقیر در یمن محسوب می شوند، هیج تکنولوژی پیشرفته یا امکانات مالی ندارند که خود بتوانند موشک بسازند.

عربستان سعودی همچنین اعلام کرد که شش فروند موشکی را که حوثی ها از یمن به سوی خاک آن کشور پرتاب کرده بودند، در هوا منهدم کرده اند بررسی میزان درستی این اظهارات ممکن نیست. ولی مقامات سعودی اعلام کردند که ترکش یکی از موشک های منهدم شده، در ریاض پایتخت عربستان به زمین افتاده و یک شهروند مصری را زخمی ساخته است.

دیروز، پایان سومین سال دخالت نظامی عربستان سعودی و هم پیمانانش در جنگ داخلی یمن بود که در آن، حکومت اسلامی ایران اقلیت نیمه شیعه حوثی را آلت دست قرار داده تا شاید بتواند رژیم عربستان سعودی را متزلزل سازد.

2 دیدگاه‌

 1. سوال اصلی؛در سایتهای عربی هم از خلیج فارس استفاده میکنید؟؟؟؟؟
  سوال اول؛دریای سرخ یا دریای سرح؟!!
  سوال دوم؛نیروی هوایی عربستان یا نیروی هوایی ترشی هفت بیجار؟قطر هم تیم ملی بسکتبال داره.
  سوال سوم؛خودتان هم مطمئن نیستید نیروی هوایی عربستان چند پایگاه موشکی حوثی را بفنا داده؟؟؟؟(البته تا حدودی به این امر اذعان کردید)
  سوال چهارم؛ناوهای آمریکا به مقصد تنگه باب استارت شدند حالا هی کوری بخوانید،ما هم باور میکنیم که شما در حال فکر کردن به حضور در تنگه باب هستید…
  سوال پنجم؛با طناب عربستان به چاه رفتید؟
  سوال ششم؛به گفته شما حوثی عقب افتاده خب همینا چند ساله شما را پیچوند؟؟
  سوال هفتم؛به نظر خودتان کانال تلگرامی آب یکم آبروریزی نشده؟؟
  سوال هشتم؛آیا آمدنیوز به شما وصله؟
  سوال دهم؛اسناد هسته ای ایران را کجا باسکول کردید که وزن دقیقش رو هم مشخص کردید خب مثلا میگفتید ۲کیلو بایت اطلاعات سرقت کردید نه اینکه توهین به شعور ما بکنید.(نیم نگاهی هم به سوال نهم)
  سوال یازدهم؛منتشر میکنید؟؟؟خخخخ
  سوال نهم رو پاک کردم تو کف اش بمونید.
  مخالف جنگ هستم،ولی وقتی اتفاق بیفته باید وایسم نگاه کنم؟البته چون اقازاده نیستم و زیر چتر حمایت اقای ترامپ نیستم دیگه من و چند جوان آمریکایی و احتمالا چند جوان اسرائیلی باید بفنا برویم تا همه چیز طبیعی بنظر برسه…

 2. به فرض محال که جمهوری اسلامی بتواند بکمک حوثی ها یمن را اشغال کند؛ سوال این است که پس از آن چه حکومتی را در یمن روی کار خواهند آورد؟
  نگاهی به عراق بیندازید تا ببینید آنچه که زیر دست حکومت فاسد جمهوری اسلامی تربیت یافته است چیست؛ از کوزه برون همان تراود که دراوست.
  حکومتی که جز چپاول ملت و فریب مذهبی هیچ چیز دیگری در چنته ندارد چه انقلابی میتواند صادر کند.
  همانطور که امروز اکثریت مردم عراق حکومت فعلی آنرا از صدام هم فاسدتر میدانند؛ مردم ساده اندیش یمن نیز باید بدانند که از روی نادانی برای چه جرثومه فسادی دارند اینهمه هزینه میکنند.

Comments are closed.