نیروی دریایی سپاه پاسداران که ترسیده: خود ناوگان آمریکاست که عاقل شده است

چند روز پس از آن که وزارت دفاع ایالات متحده اعلام داشت که اکنون پنج ماه است که سپاه پاسداران به عملیات تحریک آمیز و خطرناک خود در آب‌های خلیج فارس علیه حضور ناوگان دریایی ایالات متحده پایان داده، سپاه پاسداران در توجیه این رفتار خود ادعا کرد که علت توقف مزاحمت ها آن بوده که «خود ناوگان آمریکایی از عملیات غیرقانونی دست برداشته است».

در دوران پرزیدنت اوباما، سپاه پاسداران با فرستادن قایق‌های تند رو به فاصله چند صد متری ناوهای آمریکایی، به عملیات تحریک آمیزی علیه آن ها دست می‌زد که اگر شکیبائی و سنجیدگی نیروهای آمریکایی نبود، ممکن بود موجب بروز حوادث خطرناکی گردد.

در شش ماه نخست ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ نیز این گونه عملیات ادامه یافت، ولی در پنج ماه اخیر متوقف شده است. آگاهان می‌گویند که خود سران حکومت ایران دریافته‌اند که ترامپ برعکس اوباما، اگر به خشم آید، به واکنش کوبنده‌ای علیه رژیم ایران دست خواهد زد و بنابراین، بهتر آن است که سپاه این عملیات را متوقف سازد.

وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) در بیانیه ای که انتشار داد، از تغییر رفتار سپاه پاسداران ابراز خرسندی کرد.

ولی فرمانده منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه پاسداران در خلیج فارس، “علی عُظَمایی”،  گفت: علت آن است که «ناوگان ایالات متحده از اقدامات تحریک آمیز و مخالف قوانین بین المللی دست برداشته، و از نزدیک شدن به سواحل ایران خودداری می ورزد».

طبق قوانین جهانی، کشتی ها و رزمناوها در آب های بین المللی از آزادی کامل رفت و آمد برخوردار هستند، ولی اگر بدون اجازه وارد آب های ساحلی کشوری شوند، مقررات جهانی نقض شده است.

آگاهان تاکید می‌کنند که همه مزاحمت‌ها و عملیات تحریک آمیز قایق‌های تندرو حکومت ایران علیه ناوگان ایالات متحده، در آب‌های بین المللی روی داده و ادعای دریادارِ دومِ پاسدار علی عظمایی، شیوه ای برای پرده‌پوشیِ ترس و احتیاط سپاه بوده است.