نیمی از مواد اورانیوم و پسماند اتمی در انبار پالایشگاه زهرانی لبنان منشاء آلمانی دارد

میشائیل ونتلر، مدیر شرکت “هوپنر” در گفتگو با خبرگزاری آلمان گفته است که کارشناسان آلمانی در انبار تاسیسات نفتی زهرانی در جنوب لبنان، مواد رادیواکتیو و عناصر شیمیایی خطرناک دیگری یافته‌اند که از ده‌ها سال قبل به حال خود رها شده‌اند.

همزمان حسن دیاب ، نخست‌وزیر لبنان نیز با استناد به گزارش متخصصان آلمانی، خواستار پیگیری فوری موضوع شده است .وی پیگیری امر و پاکسازی فوری محل شده است .

به گزارش کارشناسان آلمانی ، اقلام مکشوفه، دو کیلو و پانصد گرم اورانیوم وجود داشته است.

میشائیل ونتلر در ادامه افزود: «هیچ تردیدی نیست که این مکان باید به فوریت پاکسازی و ایمن‌سازی شود».

وی  تاکید کرد:  بعضی از این مواد منشاء آلمانی دارند و برخی از آنها شصت یا هفتاد سال است در انبار پالایشگاه خاک می‌خورند. گفته شده که حتی نوشته‌هایی به خط قدیمی آلمانی در این محل پیدا شده است.

یادآور می شود: دولت لبنان، بعد از انفجار مهیب بندر بیروت،  این دو شرکت فوق تخصصی را مامور پاکسازی و دفع مواد شیمیایی باقی‌مانده کرد. این شرکت‌ها، ظرف هشت ماهی که از فاجعه بیروت می‌گذرد، بیش از ۵۸ کانتینر زباله شیمیایی و مواد خطرناک جمع‌آوری کرده‌اند.

در این میان، شرکت کومبی لیفت خبر داده که در حال مذاکره با دولت لبنان است تا دو پالایشگاه زهرانی و طرابلس به شکلی بهینه و بی‌خطر از پسماندها پاک شوند.

همزمان شورای عالی دفاع لبنان نیز اداره انرژی هسته‌ای این کشور را مکلف کرده که هر چه زودتر راهی برای پاکسازی پسماندهای خطرناک پیدا کند.

انتشار خبر کشف اورانیوم و مواد به شدت سمی در پالایشگاه زهرانی باعث نگرانی شدید شهروندان لبنانی شده است. آنها خاطره انفجار انبار مملو از نیترات آمونیوم در تابستان گذشته را از یاد نبرده‌اند. در این انفجار مهیب که عامل آن ذخایر ده‌ها ساله مواد شیمیایی بود، ۱۹۰ نفر کشته شدند.

در ادامه این خبر حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس با انتشار پیامی در توییتر گفته است :« ‏آمریکا، فرانسه و عربستان، سیاست عدم دولت قوی، تفرقه و تضعیف مقاومت را در ‎لبنان دنبال می کنند که روی دوم سکه عادی سازی روابط با رژیم جعلی اسراییل و تضعیف لبنان است. بی تردید مثلث مقاومت، ارتش و دولت لبنان پیروز اصلی است.و حکومت  ایران از امنیت، ثبات ‌‌و اقتصاد پویای لبنان قویا حمایت می کند.

وی در حالی این سخنان را بیان می کند که مردم لبنان در تمامی اعتراضات گذشته و اخیر خود علیه حکومت ایران و حمایت تهران از حماس شعار سر داده و بدین سان مخالفت خود را از دخالت های رژیم ایران اعلام کرده اند.