نقل قول نیویورک‌تایمز از مقام های اسرائیل: «در انفجار بزرگ شرق تهران نقش نداشته‌ایم»

مقامات اسرائیلی به روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گفته‌اند کشورشان با انفجار جمعه گذشته در شرق تهران «هیچ ارتباطی» نداشته است.

پس از گذشت یک هفته از وقوع یک انفجار مشکوک در سایت نظامی پارچین روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از مقام های اسرائیلی که نام و رتبه آنها را فاش نساخت گزارش می دهد که این مقام ها اعلام کرده اند که اسرائیل در انفجار سایت پارچین نقش نداشته است.

وزارت دفاع رژیم روز ششم تیرماه و پس از انتشار ویدئو هایی در شبکه‌های اجتماعی از مشاهده نور های انفجاری شدید در شرق تهران، با تایید وقوع انفجار در بخشِ به‌گفته آنها «غیرنظامی» در منطقه عمومی پارچین، پیاپی تأکید کرد که انفجار مخازن گاز باعث این رخداد شد و «تلفاتی نداشت».

کارشناسانی در غرب از جمله با استناد به تصاویر ماهواره‌ای قبل و بعد از انفجار شرق تهران، احتمال دادند که انفجار نه در سایت هسته‌ای پارچین بلکه در صنایع موشکی ایران در منطقه «خجیر» در فاصله بیش از ۲۰ کیلومتری از تاسیسات پارچین رخ داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس ضمن یادآوری یک سلسله انفجارها در مراکز موشکی و هوایی ایران در سال‌های اخیر، با بازتاب نظر کارشناسان، نوشته بود که انفجار در تونل‌های زیرزمینی منطقه خجیر اتفاق افتاده که ساختمان‌های صنعتی بزرگ آن ممکن است محل مونتاژ موشک باشد.

روز گذشته نیز انفجار مشکوک دیگری در سایت هسته ای نطنز رخ داد که رژیم آن را یک حادثه گزارش کرد.

در هفته های گذشته در نقاط مختلف ایران آتش سوزی های سریالی رخ داد که از آتش سوزی در جنگل های ایران آغاز شد و به انفجار در سایت پارچین و انفجار در کلینیک پزشکی سینا اطهر تهران رسید و روز گذشته نیز سایت هسته ای نطنز و این احتمال در میان مردم ایران و همچنین کارشناسان نظامی و سیاسی قوت می گیرد که حمله به سایت های نظامی و هسته ای از جانب یک کشور خارجی باشد.

رژیم اما ارزیابی‌های کارشناسان غربی در این باره را رد کرد.

روزنامه «نیویورک‌تایمز» در شماره روز ۱۰ تیرماه خود با اشاره به مطرح شدن طیف وسیعی از گمانه‌زنی‌ها در مورد آن انفجار، ضمن رد دخالت آمریکا، نوشت که «مقامات اسرائیل» نیز ارتباط با این رویداد را تکذیب کرده‌اند.

پیش از آن انفجار، روزنامه «اسرائیل هیوم» با طرح این پرسش که «آیا اسرائیل در پشت پرده انفجار در نزدیکی تهران بود؟» نوشت یک «مقام غربی» به سایت خبری سعودی «عرب نیوز» گفته است که این رویداد احتمالاً حمله سایبری اسرائیل علیه ایران بوده است.

اسرائیل هیوم با استناد به مدعیات اثبات‌نشده تئودور کاراسیک، «مشاور ارشد» در یک مؤسسه تحلیلی امور امیرنشین‌های خلیج فارس در واشنگتن، افزوده بود که «در جامعه اطلاعاتی غرب این تفاهم وجود دارد که انفجار، خرابکاری اسرائیلی از نوع سایبری بوده است».

در سال‌های گذشته نام اسرائیل در یک سری گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها در سطح بین‌المللی در ارتباط با رویدادهای پشت پرده مربوط به خرابکاری در برنامه‌های اتمی و موشکی ایران و هدف قرار دادن دانشمندان هسته‌ای ایران مطرح بوده است.

ایران نیز کشتن نیروهای هسته‌ای خود را به اسرائیل نسبت داده و از دخالت اسرائیل با یاری نهادهای اطلاعاتی چند کشور غربی در رخنه دادن ویروس موسوم به استاکس‌نت در برنامه اتمی ایران سخن گفته، اما اسرائیل هیچ‌گاه رسماً به دخالت خود در این عرصه‌ها اذعان نکرده است.