نیویورک‌ پست: حکومت ایران عامل حمله سال ۲۰۱۲ به کنسولگری ایالات متحده در بنغازی لیبی بود

کنت تیمرمن، نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی،   که تا کنون دو کتاب درباره حمله سپتامبر ۲۰۱۲ به کنسولگری آمریکا در بنغازی نوشته، با انتشار مقاله ای در وبگاه نیویورک پست از «جان راتکلیف» مدیر جدید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا خواست به این «پنهان کاری سیاسی» پایان داده و دست داشتن ایران در این حملات را نزد افکار عمومی برملا کند.

در این حمله چهار نفر از جمله «جان کریستوفر استیونز» سرکنسول آمریکا در لیبی کشته شده بود.

تیمرمن در مقاله‌ خود آورده است  که «به گفته یک پیمانکار نظامی در فوریه ۲۰۱۱ نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران در روزهای اول انقلاب علیه معمر قذافی، به شکل آشکاری در خیابان‌های بنغازی تردد می‌کردند».

این روزنامه نگار امریکایی در ادامه نوشته است:  «در نخستین روزهای  تابستان ۲۰۱۲ بود که افسر نهادهای اطلاعات و امنیت ایالات متحده  در بنغازی و طرابلس به فرماندهان خود از جمله کریستوفر استیونز هشدار دادند  نیروهای سپاه قدس در حال آماده‌سازی یک حمله تروریستی به ساختمانی آمریکایی در بنغازی هستند».

سرهنگ کرین بیریت آندی وود، رئیس امنیت کنسولگری هم در ژوئن ۲۰۱۲ با انتشار پیامی به فرمانده خود گفته بود  که پیکارجویان گروه‌ شبه‌نظامی «أنصار الشریعه» که وابسته به رژیم ایران است، از سوی تهران  تامین مالی شده و نیروهایش در حال حاضر همسران و فرزندان خود را به بنغازی می‌فرستند.

تیمرمن در ادامه افشاگری خود گفت: «این واقعه در دوران دولت اوباما بود و مسئولانی  از جمله پیمانکاران امنیتی که ۱۳ ساعت با نیروهای جهادی جنگیده و از بخش مربوط به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا دفاع کردند، به خوبی  از وجود نیروی قدس در بنغازی آگاه بودند و  بارها از سوی انان تهدید شدند که اگر آنچه می‌دانند را فاش کنند، تحت پیگرد قضایی قرار خواهند گرفت. ژنرال مایکل فلین، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا از جمله این افراد است».

این جریان سروصدای زیادی در ایالات متحده به راه انداخت و اتهامات زیادی علیه اوباما مطرح شد و خانم هیلاری کلینتون که وزیر خارجه وقت بود گفته بود که غافلگیر شدند .

این نویسنده آمریکایی فاش کرد اسناد مالی وجود دارد که نشان میدهد منبع آنها حکومت ایران است و از نقش مستقیم سپاه قدس حکومت ایران  در حملات بنغازی پرده بر می‌دارد. براساس این اسناد طی یک پروسه پولشویی نیروی قدس سپاه در آن زمان از مالزی مبلغ ۱٫۹ میلیون یورو را برای انجام حمله به کنسولگری آمریکا، به بنغازی ارسال کرده است.

این خبرنگار آمریکایی در ادامه مقاله خود به نقل از یک  منبع خبری حکومت ایران نوشته است که  یک واسطه به همراه ۸ تا ۱۰ میلیون دلار در قالب اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی سه هفته قبل از انجام عملیات به بنغازی آمد و این پول‌ها از حساب‌های نیروی قدس در بانک سرمایه‌گذاری اسلامی در مالزی آمده بود. این بانک که پوششی برای عملیات مالی سپاه بود، از سوی بابک زنجانی، میلیاردر ۴۱ ساله ایرانی اداره می‌شد؛ او که خود را «بسیجی مالی» می‌نامید و دائما به پولشویی درآمدهای نفتی به سود ایران و دور زدن تحریم‌ها افتخار می‌کرد.

تیمرمن گفت : سپاه قدس، در ان زمان  شخصی به نام «خلیل حرب» که تبعه لبنان را دارد مسئول بسیج و آموزش شبه‌نظامیان جهادی أنصار الشریعه کرده بودند،”  حرب “یکی از چهره‌های سرشناس حزب‌الله لبنان و چهره‌ای شناخته شده نزد سازمان‌های اطلاعاتی غربی است.

کوتاه مدتی بعد پس از حملات بنغازی وزارت امور خارجه آمریکا جایزه‌ای ۵ میلیون دلاری برای دریافت اطلاعات درباره او تعیین کرده و از این طریق او را دستگیر کرد، اما نه به دلیل نقشش در حمله به کنسولگری این کشور، بلکه به دلیل عملیات تروریستی بی‌اهمیتی در لبنان.

تیمرمن در ادامه نوشت:  با سرعت گرفتن برنامه‌های عملیاتی برای حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی در تابستان ۲۰۱۲ ایران یک افسر عالی رتبه در سپاه پاسداران به نام «مهدی ربانی» را تحت پوشش گروه پزشکی هلال احمر به بنغازی فرستاد.

داده‌هایی که در اختیار آفریکوم، ستاد فرماندهی آفریقا ایالات متحده آمریکا قرار دارد نشان می‌دهد در تابستان ۲۰۱۲ تسلیحات از ایران به مصر و لیبی ارسال شده است.

این خبرنگار امریکایی تاکید کرد بر اساس مستندات ای که بدست امده ، حملات بنغازی یک اقدام تروریستی ضد آمریکایی بود که با حمایت مقامات عالی رتبه حکومت ایران انجام شد و با پول حاصل از فروش نفت تامین مالی شد و نهادهای دولتی متعددی به همراه بانک‌ها و نهادهای تجاری در مالزی، فرانسه و لیبی در آن نقش داشتند.