نیویورک تایمز از احتمال عملیات نظامی  ترامپ علیه ایران خبر داد

نیویورک تایمز در گزارشی درباره  برکناری اسپر وزیر دفاع آمریکا، از احتمال عملیات نظامی دولت ترامپ علیه  حکومت ایران خبر داد و به نقل از  منابع آگاه ، نوشت که مقامات پنتاگون از اینکه ترامپ ممکن است عملیات نظامی آشکار یا پنهانی انجام دهد ابراز نگرانی کرده اند.

مقامات پنتاگون، گفته اند که  احتمال اینکه ترامپ در آخرین روزهای باقی مانده از ریاست جمهوری خود عملیات نظامی علیه ایران یا سایر کشورها انجام دهد را منتفی نمی دانند.

پرزیدنت  ترامپ، با انتشار پیامی در توییتر از جانشین جدید وزیر دفاع  آمریکا خبر داد و گفت: «مایه افتخار است که اعلام کنم از همین حالا، ‌کریستوفر سی. میلر،  رئیس بسیار محترم مرکز مقابله با تروریسم (که به اتفاق آرا توسط سنا تأیید شد)، به مقام کفیل وزیر دفاع منصوب شده است.»

او افزود: «کریس عملکردی بسیار درخشان خواهد داشت! مارک اسپر از مقام خود برکنار شده است. مایلم بابت خدماتش از او تشکر کنم.»

همکاران سرپرست جدید وزارت دفاع آمریکا نیز می گویند او توانایی مقاومت در برابر دیدگاه ها و مواضع  ترامپ را ندارد.

کریستوفر سی میلر بازنشسته نیروی زمینی آمریکا است که در سال ۲۰۰۱ وظیفه فرماندهی عملیات‌های پیچیده را داشته است.

پیشترنیز رسانه‌های آمریکا نوشته بودند  که مارک اسپر در پی اعلام پیشتازی جو بایدن در نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مسجل شدن شکست دونالد ترامپ، استعفای خود را تقدیم رئیس جمهوری آمریکا کرده است.

برکناری مارک اسپر از سمت وزیر دفاع ایالات متحده درست سه روز پس از آن صورت می‌گیرد که شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی به نقل از یک مقام وزارت دفاع آمریکا گزارش داده بود که اسپر نامه استعفای خود را تهیه کرده است.

ان‌بی‌سی نوشته بود که استعفای اعضای کابینه پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا امری غیر معمول نیست و اعضای کابینه با استعفای خود، دست رئیس‌جمهوری جدید را برای تعیین فرد مناسب برای آن وزارتخانه باز می‌گذارند.

با این حال، جاناتان هافمن، دستیار وزیر دفاع آمریکا، در صفحه توئیتر خود این گزارش را تکذیب کرد و نوشت: «گزارش ان‌بی‌سی از بسیاری جهات نادرست و گمراه‌کننده است. به بیان روشن‌تر، (مارک) اسپر، وزیر دفاع، قصد استعفا ندارد و همچنین از او خواسته نشده است که استعفای خود را ارائه کند».

مارک اسپر ۶۵ ساله دومین وزیر دفاع دولت دونالد ترامپ در چهار سال ریاست‌جمهوری او بود. به دنبال استعفای جیمز متیس در ژانویه ۲۰۱۹ و پس از آن، انصراف پاتریک شاناهان از قبول مقام وزارت، مارک اسپر سرپرست این وزارتخانه شد.

مارک اسپر در دوره سرپرستی موقت پنتاگون تلاش کرد گام‌های مهمی در حمایت و پشتیبانی از طرح ایجاد ائتلاف به منظور «حراست از رفت‌وآمد آزادانه کشتی‌ها» در خلیج فارس و تنگه هرمز بردارد.

یکی از اتفاقات مهم دوران وزارت او، کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در ۱۳ دی‌ماه پارسال بود که در نزدیکی فرودگاه بغداد و با استفاده از پهپادهای ارتش آمریکا انجام شد. ‎