نیویورک تایمز از قول مقامات ارشد اطلاعاتی ایالات متحده: انهدام چهار انبار اسلحه رژیم ایران در عراق کار اسرائیل است

روزنامه نیویورک تایمز از قول مقامات ارشد اطلاعاتی در ایالات متحده، که از آن ها نام نبرد، نوشت که بی تردید، حملات اخیر علیه انبارهای اسلحه حکومت ایران در عراق، توسط ارتش اسرائیل صورت گرفته و بدین سان، اسرائیل پیکار با تلاش های نظامی رژیم ایران را از سوریه، به عراق نیز گسترش داده است. این ارزیابی در حالی انتشار می یابد که ساعاتی پیش از آن، بنیامین نتانیاهو در یک سخنرانی گفته بود که اسرائیل در رویارویی با زیاده خواهی های رژیم ایران، با چالش های متعددی در نقطه های مختلف روبرو می باشد که یکی از آنها عراق است.

آگاهان می گویند که این سخنان نتانیاهو که کمتر از چهار هفته پیش از برگزاری انتخابات عمومی در اسرائیل بیان شده، صریح ترین اظهارات او درباره نقش ارتش اسرائیل در جلوگیری از استقرار نظامی رژیم ایران در کشورهای نزدیک اسرائیل می باشد.

در یک گزارش آمده است که هدف هواپیماهای اسرائیلی در حمله هوایی به عراق، تنها، انبارهای اسلحه متعلق به گروه های چریکی تحت فرمان رژیم ایران نبوده، بلکه یکی از هدف های بمباران شده، کاروان موشک هایی بوده که رژیم ایران قصد داشته از طریق خاک عراق به سوریه بفرستد و از آن جا به دست حزب الله لبنان برساند.

در دو سال اخیر، نیروی هوایی اسرائیل بارها انبارهای نگهداری موشک های ارسالی ایران به حزب الله لبنان را، که از طریق هوایی به فرودگاه بین المللی دمشق رسیده بود تا از آن جا از طریق زمینی به خاک لبنان انتقال یابد، بمباران کرده بود.

کارشناسان نظامی می گویند که اکنون مدتی است رژیم ایران می کوشد از طریق مسیر زمینی از طریق خاک عراق، و برپایی تشکیلاتی که بتواند قاچاق اسلحه را به خوبی انجام دهد، موشک های پیشرفته تری را برای حزب الله به لبنان منتقل سازد.

رادیو پیام اسرائیل در گزارش سه ماه پیش خبر داده بود که رژیم ایران پایگاهی در خاک عراق، به هدف شلیک موشک به سوی خاک اسرائیل برپا کرده بود که ارتش اسرائیل قصد داشت آن را منهدم سازد. ولی ایالات متحده با آگاهی از این امر، از اجرای آن جلوگیری کرد، زیرا بیم داشت که چنین اقدامی از جانب اسرائیل، جان سربازان آمریکایی در عراق را بیش از پیش به خطر اندازد و آنان را طعمۀ انتقام جویی شدیدتر گروه های متعصب شیعه سازد.

در گزارش شب گذشته نیویورک تایمز نیز همین نگرانی ایالات متحده از احتمال آسیب رسیدن به سربازان آمریکایی به علت عملیات نظامی اسرائیل علیه انبارهای اسلحه وابسته به رژیم ایران بازگو شده است.

فلیح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق به خبرنگاران گفت که دولت بغداد می خواهد در نزاع بین دو کشور بیگانه بی طرف بماند و از موضعگیری در این زمینه خودداری می ورزد.