نیویورک تایمز از قول “منابع اطلاعاتی در خاورمیانه”: «انفجار در نطنز توسط اسرائیل و با بمب بوده است»

رژیم ایران برای نمایش دادن قدرت خود، سانتریفوژهای نسل شش و نسل هشت را به تماشا گذاشت

وزیر دفاع اسرائیل گفته است که هر حادثه ای در ایران را نباید به اسرائیل نسبت داد و وزیر خارجه نیز گفته است که اسرائیل علیه برنامه های اتمی و موشکی رژیم ایران اقدامات بسیار کرده، که شایسته است مهر سکوت بر لب زد. ولی روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با استناد به منابع خبری خود می نویسد: تردیدی نیست که انفجار و آتش سوزی در تاسیسات اتمی نطنز از رشته عملیات درخشان اسرائیل بوده که با موفقیت کامل همراه بوده است.

علی اکبر صالحی رئیس آژانس اتمی ایران نیز، پس از یک رشته تکذیب ها و دروغ پردازی های مقامات رژیم درباره ماهیت حادثه در نطنز، تایید کرد که زیان وارد شده جدی بوده و برنامه غنی سازی اورانیوم را به عقب می اندازد.

رژیم ایران در همان حال که ادعا می کند قصد تولید بمب هسته ای ندارد، همچنان می کوشد غنی سازی اورانیوم را شتاب بخشد و بر میزان ذخایر خود بیفزاید تا در فرصت مناسب بتواند به سوی ساخت بمب گام بردارد.

نیویورک تایمز با نقل قول از آن چه که “منابع اطلاعاتی درجه اول در خاورمیانه” توصیف کرد، می نویسد که همه قرائن و شواهد به دست آمده ثابت می کند که این عملیات بسیار موفقیت آمیز، توسط اسرائیل طراحی و اجرا شده است.

یوسی کوهن رئیس “موساد” که می گویند هوش فوق العاده دارد و از خوش پوش ترین مردان اسرائیل نیز محسوب می شود

دیروز اعلام گردید که نتانیاهو درخواست کرده است یوسی کوهن رئیس موساد برای شش ماه دیگر در این سمت بماند. دوران خدمت او در اواخر امسال پایان می گیرد، ولی او موافقت کرده تا نیمه اول سال میلادی آینده در این سمت بماند.

بسیاری از عملیاتی که در رابطه با برنامه های اتمی حکومت ایران، به تشکیلات اطلاعاتی اسرائیل نسبت داده می شود، در موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) به ریاست یوسی کوهن طراحی و اجرا شده است که درخشان ترین آن، انتقال حدود یکصد هزار سند اتمی رژیم ایران، از انباری در شورآباد تهران، به اورشلیم بود.

مقامات امور اتمی ایران گفته اند که در مورد آن چه در نطنز رخ داده، حدس و گمان های بسیار وجود دارد. آن ها پیش تر ادعا کرده بودند که همه چیز را در رابطه با آن چه که در نطنز رخ داده می دانند، ولی به علل امنیتی از افشای آن خودداری می ورزند.

ولی نیویورک تایمز در شماره امروز خود (دوشنبه) می نویسد که این حادثه به دنبال انفجار بمب رخ داده و آسیبی که وارد آمده بسیار جدی و گسترده بوده است.

در برخی حدس و گمان ها گفته شده بود که انفجار در نتیجه حمله سایبری رخ داده است. یک روزنامه کویتی نیز حتی ادعا کرده بود که نیروی هوایی اسرائیل آن مکان را بمباران کرده است.

نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود نوشت که موارد دیگر آتش سوزی و انفجار که مرتبا در نقاط مختلف ایران رخ می دهد، با اسرائیل ارتباطی ندارد.

اگر فرضیه انفجار بمب درست باشد، معلوم نیست که عوامل خرابکار، چگونه توانسته اند چنین بمبی را وارد تاسیساتی کنند که به شدت تحت محافظت امنیتی قرار دارند.

رادیو پیام اسرائیل دو روز پیش ارزیابی کرده بود که شماری از افراد کلیدی برنامه های اتمی ایران، که ساخت بمب هسته ای را مصیبتی برای منافع ملی کشور و سلامت جان مردم می دانند، برای خنثی کردن این پروژه، با سازمان های اطلاعاتی خارجی آماده همکاری شده اند، که نمونه آن انفجار در کارگاه مونتاژ سانتریفیوژها و همچنین انتقال اسناد اتمی به اسرائیل بوده است.