نیویورک تایمز: اسرائیل به درخواست آمریکا، مرد شماره دو القاعده را در خیابان پاسداران تهران از پای درآورد

مقامات رسمی اسرائیل و ایالات متحده هنوز نسبت به گزارش روزنامه نیویورک تایمز واکنشی نشان نداده اند که در آن آمده بود سرکردۀ شمار دو القاعده که در تهران به سر می برده، همراه با بیوه پسر اسامۀ بن لادن پایه گذار گروه تروریستی القاعده توسط ماموران مخفی اسرائیلی ترور شده و به هلاکت رسیده اند. ولی سخنگوی وزارت خارجه ایران این گزارش را به شدت تکذیب کرد و آن را شبیه ماجرای فیلم های هالیوودی دانست.

در گزارش نیویورک تایمز، از قول منابع قابل اعتماد در دولت آمریکا و نهادهای اطلاعاتی آن کشور گفته شده که این دو تن در خیابان پاسداران در تهران، با اسلحه کمری که به صدا خفه کن مجهز بوده، هدف قرار گرفته و به قتل رسیده اند.

نیویورک تایمز هویت منابع خبری خود را فاش نکرده، ولی به رویدادی پرداخته که چند ماه پیش در تهران رخ داد و خبرگزاری های حکومت ایران، بی آن که به هویت دقیق این دو کشته شده اشاره ای کنند، آن را قتلی مشکوک توصیف کرده بودند.

فرد ترور شده، که پس از بن لادن، مهم ترین سرکرده القاعده معرفی گردیده، عبدالله احمد عبدالله بود که ایالات متحده او را از طراحان اصلی حملات تروریستی ۲۲ سال پیش به شماری از سفارتخانه های آمریکایی در چند کشور آفریقایی معرفی کرده است.

نیویورک تایمز در گزارش خود نوشت که نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده از اسرائیل خواسته بودند با قدرت عملیاتی گسترده ای که در خاک ایران به وجود آورده اند، ماموریت قتل این فرد را به عهده بگیرند و او را به سرنوشت خود بن لادن دچار سازدند. اسامۀ بن لادن چند سال پیش توسط یک واحد قدرتمند ارتش و نهادهای اطلاعاتی آمریکا، در پاکستان شناسایی شد و در عملیاتی که به فیلم های سینمایی شباهت دارد، به سزای جنایات خود رسید.

نیویورک تایمز نوشت که تروریست شماره دو القاعده، که با نام مستعار “ابومحمد المَسری” فعالیت می کرد، سالیان دراز مورد تعقیب نهادهای اطلاعاتی آمریکا بود تا انتقام خون آمریکاییانی که در آن انفجارها کشته شدند گرفته شود و از اسرائیل درخواست کرد این ماموریت را به عهده بگیرد و ماموران اسرائیلی با موفقیتی که سخنگوی حکومت ایران آن را “داستان فیلم های هالیوودی” نامید، این ماموریت را با موفقیت انجام دادند.

نیویورک تایمز نوشت که این گزارش، بر اساس سخنان چهار مقام اطلاعاتی ارشد آمریکایی تنظیم شده است، ولی همانگونه که گفته شد، هنوز اسرائیل و ایالات متحده واکنش رسمی نسبت به آن نشان نداده اند.

در ادامه گزارش آمده است که ابومحمد المصری” هفده سال پیش در ایران شناسایی شد و به زندان افتاد ولی پس از سالیان نامعلومی از زندان آزاد شد و در شمال تهران ساکن گردید و از آن هنگام تحت حمایت رژیم قرار داشت. ولی ماموران اطلاعاتی ایالات متحده همچنان به ردیابی او ادامه دادند و در لحظه معینی از اسرائیل درخواست کردند با کمک زیرساخت عملیاتی گسترده ای که در ایران به وجود آورده، این فرد را هلاک کند تا به اسامۀ بن لادن بپیوندد.

حدود سه ماه پیش در ۱۷ مرداد رسانه های خبری در تهران نوشتند که یک زن و مرد در خیابان پاسداران در حوالی گلستان یکم در اثر اصابت گلوله کشته شدند.

ادعا شده بود که فرد ترور شده حبیب داود بوده که ۵۸ ساله و استاد تاریخ معرفی گردید و زن به قتل رسیده را دختر ۲۷ ساله او با نام مریم معرفی شد. ولی اکنون نیویورک تایمز می نویسد که این دو تن، در واقع فرد شماره دو القاعده و بیوه پسر بن لادن بودند که ایالات متحده در تلافی انفجار سفارتخانه های خود در چند کشور آفریقایی، از اسرائیل خواست آن ها را از پای درآورد.