نیویورک تایمز: «ترکیه به جولانگاه مزدوران رژیم ایران تبدیل شده است»

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی درباره وضعیت نا امن ترکیه برای ایرانیان نوشت: ترکیه برای مخالفان رژیم تهران به جهنمی واقعی و شهرهای این کشور به جولانگاه مزدوران و عوامل امنیتی رژیم ایران تبدیل شده است.

این روزنامه در ادامه به جزئیات بیشتری درباره شرایط زندگی مخالفان رژیم ایران در ترکیه پرداخت و به وضعیت زندگی یک زوج آمریکایی – ایرانی که با هم در یک شهر کوچک ساحلی در ترکیه زندگی می کردند اشاره کرده و چگونه آرامش این دو زوج با تهدیدهای عوامل امنیتی رژیم ایران برهم ریخت و پس از مدتی زندگی برای آنها به یک کابوس تبدیل شد.

خوش‌رو که پس از زندانی، ضرب و شتم و شکنجه در ایران به دلیل شرکت در تظاهرات ماه نوامبر که بر اثر افزایش ناگهانی بنزین اتفاق افتاد، از ایران فرار کرد، به نیویورک تایمز گفته است: «ما در ترکیه واقعاً می‌ترسیم و تنها برای برطرف کردن نیازهایمان به نزدیکترین سوپر مارکت می‌رویم و برمی‌گردیم. برخی از عوامل رژیم با پوشاندن چهره‌های خود وارد ساختمان محل سکونت ما می‌شوند و گاهی درهای ما را می‌کوبند».

براساس گزارش نیویورک تایمز ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی که با ایران دارد، مدت‌هاست که به عنوان اولین پناهگاه بسیاری از ایرانیان به شمار می‌رود بسیاری از ایرانیانی که به دلایل سیاسی از رژیم ایران فرار می‌کنند به صورت غیر قانونی از طریق مرز وارد ترکیه می‌شوند و سپس از این کشور به دیگر کشورهای‌ اروپایی یا آمریکا یا کانادا هجرت می‌کنند.

نیویورک تایمز،نوشته است که  از زمان سرکوب اعتراضات سال ۲۰۰۹ هزاران ایرانی به عنوان پناهنده وارد ترکیه شده اند. سازمان پناهندگان سازمان ملل متحد در گزارشی تاکید کرد که تا سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۴۰ هزار ایرانی به طور غیر قانونی وارد ترکیه شدند این تعداد بدون حمایت بین‌المللی در این کشور به سر می‌برند این تعداد برای هجرت و پناهندگی در نمایندگی سازمان ملل ثبت نام کرده است.

این در حالی است شمار زیادی از مخالفان رژیم ایران در ترکیه توسط مزدوران رژیم تهران یا ربوده یا ترور شدند. در سال‌ها و ماههای اخیر برخی از مخالفان ایرانی در ترکیه مورد هدف دولت ایران قرار گرفته‌اند.

به گفته یکی از مقام‌های ارشد امنیتی ترکیه، «حبیب اسیود» به وسیله عوامل رژیم ایران از ترکیه ربوده و به ایران بازگردانده شد.

این مقام امنیتی گفت نیروهای امنیتی و عوامل مزدور حبیب اسیود را بیهوش از طریق مرز وارد ایران کردند.

این مقام امنیتی گفته است تا کنون ۱۳ تن از عوامل در ارتباط با ربودن حبیب اسیود یکی از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی و انتقال او به ایران دستگیر شده‌اند.

رسانه‌های ایران پس از چند روز خبر دادند که ماموران وزارت اطلاعات که آنها را سربازان «گمنام» نامیدند در عملیاتی «پیچیده» حبیب چعب را دستگیر و به ایران منتقل کرده‌اند.

از طرفی دولت ترکیه به ریاست رجب طیب اردوغان که برای برقراری روابط خوب با تهران تلاش کرده است، توافقنامه استرداد متهمان با ایران را امضا کرده است. البته به طور کلی ایرانیانی را که به طور غیرقانونی از مرز عبور کرده و وارد ترکیه شده‌اند و یا اجازه اقامت ندارند، اخراج می‌شوند.

لونت بیسکین، یکی از وکلای حقوقی ترک گفت، که نشانه هایی وجود دارد که ترکیه از زمان ربودن حبیب اسیود با احتیاط و جدیت بیشتری عمل می‌کند.