نیویورک تایمز: حمله به پالایشگاه آبادان و جزیره خارک در طرح تلافی علیه ایران

در حالی که حمله به تأسیسات نفتی عربستان تمامی منطقه را دوباره با تنشی خطرناک مواجه ساخته و بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران به عنوان متهم اصلی نام برده می‌شود، روزنامۀ آمریکایی نیویورک تایمز نوشت که ارتش آمریکا فهرستی از مکان‌هایی تهیه کرده که در صورت آغاز عملیات نظامی، باید در خاک ایران هدف قرار گیرند.

روز پنجشنبه ١٩ سپتامبر/٢٨ شهریور، نیویورک تایمز نوشت که از جمله اهداف تعیین شده در خاک ایران، پالایشگاه آبادان است که همچنان یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های جهان به شمار می‌آید. جزیرۀ خارک نیز که مهم‌ترین پایانۀ صدور نفت ایران را در خود دارد یکی دیگر از اهداف است. همچنین مراکز پرتاب موشک و پایگاه‌های سپاه پاسداران و پایگاه‌های نظامی خوزستان – که به گفتۀ آمریکایی‌ها منشأ حمله به عربستان بوده – در فهرست ارتش آمریکا قرار دارند. به نوشتۀ روزنامۀ آمریکایی این فهرست از خیلی وقت پیش تهیه شده و سه ماه قبل نیز که پهپاد تجسسی آمریکایی توسط سپاه سرنگون شد، مورد نظر ترامپ قرار گرفت اما در نهایت رئیس جمهوری آمریکا از واکنش نظامی صرف نظر کرد و حملۀ سایبری به ایران را ترجیح داد.

نیویورک تایمز می‌نویسد که هرگونه عملیات نظامی علیه ایران به احتمال بسیار زیاد با شلیک موشک‌های کروز از کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا آغاز خواهد شد.

با اینحال، تحلیلگران معتقدند که واشنگتن و عربستان سعودی در مورد نوع واکنش در قبال ایران به قطعیت نرسیده‌اند. به گفتۀ سینزیا بیانکو، تحلیلگر “شورای اروپایی روابط بین‌الملل”، فکر غالب در ریاض اینست که آمریکا باید مراکز حساس و زیرساخت‌های مهم را در ایران هدف قرار دهد تا تلفات انسانی را محدود نگاه دارد.

همۀ این فرضیات در حالی مطرح می‌شود که دست داشتن ایران در حمله به عربستان هنوز به طور قطعی ثابت و تأیید نشده است. مقامات آمریکایی گفته‌اند که طی هفتۀ آینده، مدارک قطعی در مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواهد شد.

 

یک دیدگاه

  1. اگر این کار صورت گیرد آنوقت حتی یک کشتی توان خروج از تنگه ی هرمز ایران را نخواهد یافت . تمام مردم ایران با هر عقیده ای در مقابل امریکا خواهند ایستاد اعراب که در آن هنگام پشه ای نیستند .‌ هرکس معنی فاجعه را می داند بداند فاجعه را خواهد دید .
    رسانه ها سیاستمداران بی عقل را فریب ندهند .

Comments are closed.