نیویورک تایمز: خامنه ای “نگران” حمله نظامی ایالات متحده و اسرائیل است

روزنامه نیویورک تایمز، در گزارشی به نقل از مقام‌های آمریکایی و کشورهای هم‌پیمان ایالات متحده نوشته است  که “علی خامنه ای ، دست‌کم در مقطع فعلی، هر نوع انتقامجویی و رویارویی مستقیم با آمریکا را منع کرده و فقط اجازه داده فعالیت‌های سایبری گسترش یابد.”

در این گزارش به فشارهای ایالات متحده علیه حکومت ایران  در روزهای گذشته اشاره شده است؛ از ادعای سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر طرح تهران  برای قتل سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی و آمادگی کاخ سفید برای اعمال تحریم‌های یک‌جانبه و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، تا طرح اتهام علیه رژیم ایران  مبنی بر حملات سایبری برای مداخله در انتخابات پیش‌روی آمریکا.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشته است:  «با وجود افزایش فشار آمریکا، حکومت ایران رویکردی ملایم را در پیش گرفته است که حاکی از «خویشتن‌داری» علی خامنه ای  در مقابل واشنگتن است.

در ادامه گزارش امده که این طرح مبنی بر غافلگیری ایالات متحده  در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، با حمله علیه حمل‌ونقل دریایی در خلیج فارس و تولید نفت خاورمیانه، به منظور تاثیر گذاشتن بر بازار نفت و از بین بردن شانس پرزیدنت  ترامپ برای انتخاب مجدد تدوین شده بود.

به گزارش  نیویورک تایمز،   تجدید نظر حکومت  ایران در این زمینه، پس از شیوع ویروس کورونا و رکود اقتصادی جهان صورت گرفت که هرگونه حمله علیه تولید نفت را بی‌ثمر کرد.

 

تایمز ننوشته است که حکومت ایران فکر می‌کند که هرگونه حمله، به غیر از حملات مخفیانه سایبری، به‌نفع ترامپ تمام خواهد شد و به او این امتیاز را خواهد بخشید که با تقویت موضع خود، زمینه را برای گزینه نظامی علیه ایران فراهم کند.

 

این در حالی است که ترامپ و بسیاری از اصلی‌ترین همکارانش، ایران را تهدیدی روز به روز خطرناک‌تر معرفی می‌کنند.

 

همچنین این روزنامه به اظهارات اخیر الیوت آبرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، اشاره می‌کند که بر «نوعی احتیاط» در رفتار جمهوری اسلامی ایران مقابل آمریکا تاکید کرده بود.

 

این رفتار محتاطانه ایران با وجود آن است که مقام‌های این کشور بارها آمریکا را به گرفتن انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس تهدید کرده‌اند.

اما آگاهان امور می گویند بر خلاف آنچه گزارش نیویورک تایمز از استراتژی علی خامنه ای  می‌گوید، فرماندهان سپاه دست‌کم در سخنرانی‌ها، بارها آمریکا را به تلافی “سخت” تهدید کرده‌اند.

حسین سلامی، فرمانده سپاه ایران امروز، شنبه ۲۹ شهریور تاکید کرد که ایران در پی کشته شدن قاسم سلیمانی به دنبال”انتقام قطعی، جدی و واقعی” از آمریکا است.

نیویورک تایمز پیشتر در گزارشی گفته بود:سران ایران “در خفا باور دارند که آمریکا و اسرائیل پشت عملیات‌های اخیر علیه ایران بوده‌اند.” مانند آنچه در تاسیسات هسته‌ای نطنز اتفاق افتاد؛ اما رهبران تهران از هر نوع تلافی خودداری می‌کنند؛ چون این رویدادها را “تله‌ای” می‌دانند که چیده شده تا تهران تلافی کند و به دنبالش آنها هم به ایران حمله کنند.