نیویورک تایمز خبرداد : آمریکا چند هواپیمای جنگنده را جایگزین ناو هواپیمابر نیمیتز در خلیج فارس کرد

نیویورک‌تایمز در گزارشی به نقل از چند تن از مقامات پنتاگون نوشت:  ارتش آمریکا پس از خارج کردن ناو هواپیمابر نیمیتز از خلیج‌ فارس، چندین هواپیمای جنگنده را به عربستان سعودی و سایر کشورهای خلیج فارس فرستاده‌ تا خلاء حضور این ناو در منطقه جبران شود.

در این گزارش آمده است :  در پی خارج شدن ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا از خلیج فارس، کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع آمریکا، دستور خروج نیمیتز از خلیج فارس را به عنوان نشانه‌ای به ایران برای “کاهش تنش” با این کشور صادر کرده است.

به گفته این مقامات، ارزیابی میلر این است که خروج نیمیتس باعث می‌شود مقامات تندرو در ایران که حضور این ناو را در خلیج فارس اقدامی تحریک‌آمیز دانسته و به تهدید نیروهای آمریکایی می‌پردازند، بهانه کمتری داشته باشند.

نیویورک تایمز، نوشته است که گزارش‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا نشان می‌دهند که احتمال دارد رژیم ایران  و نیروهای نیابتی‌اش برای انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، در حال آماده شدن برای انجام یک حمله طی شنبه یا یک‌شنبه باشند.

دستور میلر در حالی صادر شده که پیش از آن کنت مکنزی، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه، تقاضا کرده بود در شرایط کنونی حضور این ناو در خاورمیانه تمدید شود.

به گزارش نیویورک تایمز، هنوز مشخص نیست که ترامپ از دستور میلر با خبر بوده یا نه.

یادآور می شود که مقامات آمریکایی طی هفته‌های اخیر بارها به حکومت اسلامی در مورد پیامدهای هرگونه حمله علیه نیروهای آمریکایی هشدار داده بودند. علاوه بر حضور نیمیتز در خلیج فارس، در روزهای اخیر نیروی هوایی آمریکا سه بمب‌افکن بی-۵۲ را تا  حدود ۱۰۰ کیلومتری مرزهای ساحلی ایران به گشت‌زنی فرستادند.

نیروی هوایی آمریکا همچنین برای اولین بار در یک دهه اخیر یک زیردریایی با قابلیت حمل موشک‌های تام هاک را به خلیج فارس فرستاد. این در حالی است که آمریکا عمدتا مکان حضور زیردریایی‌های خود را اعلام نمی‌کند.

پیشتر نیز  نیویورک تایمز به نقل از تحلیلگران اطلاعات و امنیت آمریکا گزارش داد که ایران سطح آماده‌باش پدافندهای هوایی، نیروهای دریایی و سایر واحدهای امنیتی خود را افزایش داده است.

در ادامه این گزارش آمده است: اگرچه  مشاوران دونالد ترامپ ماه گذشته او را از انجام حمله پیشگیرانه علیه ایران و نیروهای نیابتی‌اش در عراق منصرف کرده بودند، مقامات پنتاگون می‌گویند نمی‌دانند در صورت صدور چنین دستوری آیا ایران و نیروهای نیابتی‌اش در حال آماده کردن خود برای حمله متقابل هستند یا نه.

همزمان با ادامه تنش‌ها میان آمریکا و حکومت ایران، رادیو و تلویزیون سراسری اسرائیل نیز روز گذشته(آدینه)  گزارش داد نیروهای ارتش این کشور، هفته گذشته برای بررسی احتمال حمله شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و یمن به اسرائیل، از جمله حمله‌های موشکی و پهپادی، جلساتی را جهت آماده‌سازی خود برگزار کردند.

هیدای زیلبرمن، سخنگوی ارتش اسرائیل، نیز هفته گذشته، گفته بود اسرائیل اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد رژیم ایران  در عراق و یمن در حال ساخت پهپاد و موشک‌های هوشمند است و این سلاح‌ها قابلیت حمله به اسرائیل را دارند.

زیلبرمن با اشاره به اینکه اسرائیل کلیه تحرکات ایران را تحت نظر دارد گفت زیردریایی‌های اسرائیلی به «همه جا» می‌روند.

اظهارات سخنگوی ارتش اسرائیل پس از انتشار گزارش‌هایی صورت گرفت که از عبور یک زیردریایی اسرائیل از کانال سوئز با هدف قدرت‌نمایی به ایران خبر دادند.