نیویورک تایمز خبر داد : حمله به تاسیسات تولید سانتریفیوژ در کرج با یک پهپاد کوچک صورت گرفت.آیا کار اسرائیل است ؟

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز گذشته (چهارشنبه )در گزارشی  به نقل از منابع مطلع ایرانی نوشت:  ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران در نزدیکی کرج با پهپاد کوچکی هدف قرار گرفته است. تاکنون هیچ کس مسئولیت حمله به شرکت تکنولوژی سانتریفیوژ ایران، تسا، در کرج را به عهده نگرفته است.

رسانه‌های ایران می‌گویند، تسا با طراحی و تولید ماشین‌ های سانتریفیوژ نسل جدید که با سرعت بسیار بالاتری غنی سازی اورانیوم را انجام می‌دهند نقش مهمی در پیشبرد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران دارد.

نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود  به نقل از یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا نگاشته است که  حمله به تاسیسات تولید سانتریفیوژ ایران در فهرست پیشنهادی بود که اسرائیل در اوایل سال ۲۰۲۰ به مقام‌های ارشد دولت دونالد ترامپ از جمله مایک پومپئو، وزیر امور خارجه دولت ترامپ، و جینا هسپل، رئیس سی آی ای به عنوان بخشی از طرح گسترده خود علیه برنامه هسته‌ای ایران ارائه کرد.

این مقام  ارشد اطلاعاتی آمریکا، گفته است : در میان اهداف پیشنهادی اسرائیل حمله به سایت غنی سازی اورانیوم در نطنز و ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند ارشد هسته‌ای و معاون وزارت دفاع ایران نیز قرار داشتند.

اما اسرائیل تاکنون  در خصوص حمله به تاسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفیوژ ایران، تسا، در کرج موضع‌گیری نکرده است.

تایمز در ادامه نوشته است : منابع مطلع  آشنا به این حمله گفتند که  به نظر می‌رسد این پهپاد از داخل ایران، و از مکانی نه چندان دور از ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران در کرج، بلند شده و به این ساختمان برخورد کرده است.

این روزنامه آمریکایی افزوده است : این فرد مطلع نسبت به خسارات احتمالی وارده به این تاسیسات ابراز بی اطلاعی کرده است.

او در حالی این سخنان را بیان کرده است که  “یک مقام آگاه” در قرارگاه پدافند هوایی ارتش “حمله پهپادی” به ساختمان‌ وابسته با سازمان انرژی اتمی را رد کرد.

در همین راستا، خبرگزاری مهر وابسته به سپاه پاسداران در این باره نوشت: «بامداد روز گذشته (چهارشنبه)  یک ریزپرنده (کوادکوپتر) قصد حمله خرابکارانه به یک مجموعه سازمان انرژی اتمی در اطراف تهران را داشت، اما موفق به انجام عملیات نشد و در نهایت ساقط گردید.»

سایت نورنیوز که به دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز نزدیک است، بدون اشاره به پهپاد یا هر نوع جزییات بیشتر در مورد نوع حمله، افزوده بود که «چگونگی این رخداد و همچنین شناسایی عوامل آن، از سوی مراجع مسئول در دست بررسی و پیگیری است».

در همین حال  روزنامه جروزالم پست نیز نوشته است که  به رغم اظهارات مقام‌های ایرانی که حمله به تاسیسات تولید سانتریفیوژ در کرج «خسارات سنگینی برجای گذاشته است»